Koronavirus

V Česku je nová varianta omikron XE. Odborník řekl, jak se nákaza projevuje

V Česku je nová varianta omikron XE. Odborník řekl, jak se nákaza projevuje
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Česká republika eviduje první případ nové subvarianty omikronu XE. Nakazila se jí žena z Prahy, uvedl Státní zdravotní ústav. Odborníci u XE předpokládají o 10 procent vyšší schopnost přenosu než u dosud dominantní varianty BA.2.

Subvarianta XE se v Česku potvrdila poprvé. "Víme, že vzorek pozitivní na variantu XE pochází od ženy z Prahy s preventivní indikací na PCR vyšetření, další epidemické údaje nemá Národní referenční laboratoř k dispozici," uvedla vedoucí laboratoře Helena Jiřincová.

Nová subvarianta vznikla kombinací dvou již známých variant omikronu BA.1 a BA.2. "Takzvané rekombinantní varianty vznikají, když se jeden člověk infikuje dvěma či více variantami viru současně. Tím v těle hostitele dojde k předání a promíchání genetických informací mezi variantami viru. V průběhu pandemie už k takovým mutacím došlo několikrát, není to v zásadě nic neobvyklého," vysvětlila Jiřincová.

Na výskyt XE v Evropě upozornil před několika dny i neurobiolog Omar Šerý z Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. "Předpokládá se o 10 procent vyšší schopnost přenosu. V současnosti je více než 92 procent infekcí v Anglii způsobeno variantou BA2," uvedl Šerý na twitteru.

Související obsah

​Podle Agentury pro zdravotní bezpečnost Spojeného království nejnovější údaje naznačují, že XE má o 9,8 procenta vyšší schopnost přenosu než BA.2, píše deník Independent. Odborníci ale upozornili, že tento údaj musí být ještě podroben dalšímu zkoumání. Ve Velké Británii se subvarianta objevila poprvé 19. ledna, od té doby se nakazilo více než 630 osob.

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková upozornila, že pro posouzení, zda se v budoucnu tato varianta může stát dominantní, neexistuje zatím dostatek informací. "Stejně tak zatím klinická praxe nehlásí, že by XE znamenala pro organismus pacienta nějaké závažnější příznaky a vykazovala zásadně jiný průběh onemocnění, než je běžné," uvedla Macková.

Příznaky

Varianta XE je zatím velmi nová, odborníci ale nepředpokládají, že by se příznaky měly lišit od dominující varianty omikronu. Podle expertů by měly být podobné nachlazení. Patří mezi ně rýma, kýchání a bolest v krku. 

Neurobiolog Omar Šerý na svém twitteru sepsal, jak se současná nákaza koronavirem projevuje. "Začíná jako bolesti v krku, hlavy, suchý kašel, postupně se vzájemně vystřídají tyto symptomy ještě se zánětem dutin a nosohltanu, ucpaným nosem, teplotami. Naštěstí nebývají napadeny plíce, což je rozdíl od dřívějších nákaz," uvedl Šerý.

Související obsah

​Národní zdravotní služba (NHS) nedávno uvedla, že by si lidé v souvislosti s nákazou covidem-19 měli dát pozor na dušnost, pocit únavy, vyčerpání, bolavé tělo, bolest hlavy, bolest v krku, ucpaný nos, rýmu, ztrátu chuti k jídlu, na průjem a také na nevolnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz