Koronavirus

Evropská unie dala doporučení ke čtvrtým dávkám vakcín. Kdo je dostane?

Evropská unie dala doporučení ke čtvrtým dávkám vakcín. Kdo je dostane?
Očkování | Zdroj: TV Nova

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dospěly k závěru, že je zatím příliš brzy na to, aby se široká populace očkovala čtvrtou dávkou vakcíny Pfizer nebo Moderna. Další dávka má podle agentur smysl u seniorů.

Agentury se shodly, že čtvrtou dávku (nebo druhou posilovací dávku) by mohli dostat senioři ve věku nad 80 let po přezkoumání údajů o vyšším riziku závažného průběhu covidu-19 u této věkové skupiny a o tom, jakou ochranu by jim čtvrtá dávka poskytla. EMA o tom informovala v tiskové zprávě.

ECDC a EMA uvádí, že v současné době v Evropské unii neexistují žádné důkazy pro to, že by ochrana vakcínou proti závažnému průběhu u dospělých ve věku 60 až 79 let slábla. Tedy neexistují jasné důkazy, které by podporovaly okamžité použití čtvrté dávky.

Související obsah

​Pokud se současná epidemiologická situace změní, může být podle agentur nutné uvažovat o čtvrté dávce pro tuto věkovou skupinu. Uvedly také, že u dospělých pod 60 let s normálním imunitním systémem v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by u nich ochrana vakcínou proti závažnému onemocnění slábla nebo že by pro ně čtvrtá dávka mohla mít přidanou hodnotu.

Agentury uvádí, že přeočkovací kampaně by mohly začít na podzim. Úřady proto dle nich zváží nejlepší načasování pro další dávku s případným využitím aktualizovaných vakcín. Agentury dodaly, že dle dosud provedených studiích o boosterech se neobjevily žádné informace, které by poskytovaly důvod k obavám o bezpečnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz