Domácí

Jak se válka odrazí na plynu v Česku? Ministerstvo odpovědělo na nejpalčivější otázky

Jak se válka odrazí na plynu v Česku? Ministerstvo odpovědělo na nejpalčivější otázky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

V souvislosti s válkou na Ukrajině má mnoho Čechů obavy, jak to bude s dodávkami plynu a zda hrozí odpojení. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravilo odpovědi na ty nejpalčivější otázky týkající se plynu, například jak vypadá aktuální situace nebo co vláda dělá pro to, aby do budoucna Česko nebylo energeticky tolik zranitelné.

Jak to aktuálně vypadá s dodávkami plynu do Česka?

Ministerstvo ubezpečuje, že dodávky jsou stabilní a k žádným výpadkům nedochází. I kdyby nás výpadky přece jenom postihly, Česko má aktuálně takové zásoby plynu, které by při současné denní spotřebě vydržely přibližně měsíc. ZDE je možné sledovat naplněnost zásobníků ve všech státech Evropské unie. Česko je na tom aktuálně lépe než například Rakousko, Francie nebo Německo.

Může dojít k odpojení od dodávek plynu? Jak by to probíhalo?

Ministerstvo ubezpečuje, že se jedná až o ten úplně poslední krok. Vyloučit ho ale vzhledem k současné situaci zcela nelze. Pokud by se Česko skutečně dlouhodobě ocitlo v takové situaci, vláda by se řídila energetickým zákonem. Platí přitom, že máme deset odběrových stupňů, podle kterých by se postupovalo při omezování dodávek plynu.

Související obsah

​Na prvním stupni by se omezily dodávky těm spotřebitelům, kteří mají možnost přejít na jiné zdroje energie. Na desátém stupni už by byl plyn dodáván pouze domácnostem a kritické infrastruktuře, jako jsou například nemocnice. Občané tak nemusí mít obavy, že by byli první, koho by se uzavření kohoutků dotklo.

Obejdeme se bez plynu z Ruska?

Zatím je Česko na Rusku z dlouhodobého hlediska závislé. Celá Evropská unie včetně nás má ale za cíl postupně odstoupit od ruských dodávek. Česká republika aktuálně již pracuje na strategii, která by zahrnovala více energetických zdrojů i tras, kterými by byl plyn přepravován.

Související obsah

​Počítá se například s norským plynem, který může zajistit přibližně čtvrtinu naší spotřeby. Evropská unie také jedná se Spojenými státy a jako potenciální dodavatele zvažuje Katar, Ázerbájdžán nebo Alžírsko. Dalším opatřením pro to, aby se Česko zbavilo závislosti na Rusku, je rozvoj obnovitelných zdrojů energie v čele s fotovoltaikou.

Bude Česko platit za plyn v rublech?

Česká republika s novým ruským pravidlem nesouhlasí. "Firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly schválené. Jakékoliv (jiné) budou považovány za porušení smluv," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Česká republika podle resortu koordinuje svůj postoj s Evropskou komisí, v Evropské unii se aktuálně diskutuje o právních rizikách.

Více o ruském požadavku platit plyn v rublech a přístupu západních zemí se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz