Zahraničí

Ukrajinci se opět vrací do měst u Kyjeva. Boroďanka se bude vzpamatovávat dlouho

Ruské jednotky se za poslední týden stáhly o stovky kilometrů, a to zejména od Kyjeva. Ukrajinci se tak vrací do některých měst, která byla donedávna pod kontrolou ruské armády. Jedním z nich je i Boroďanka.

Na začátku Boroďanky to vypadá jako ve scéně z hororu, jsou vidět trosky, je tam ticho, občas je slyšet lopata, která drhne o spálený asfalt. Místní lidé pomalu začínají s úklidem.

Boroďanka je místo, kde Rusové strávili několik týdnů. Přišli tam ze severu z Běloruska a plánovali se dostat až do Kyjeva. Jejich postup se ale zastavil, a tak si tam zřídili štáb. Na záběrech reportér TV Nova ukázal, co tam po nich zůstalo.

Štáb TV Nova promluvil s lidmi, kteří tam přežili. Když Rusové přišli poprvé, tak jen projeli dál. Ale když se tam vrátili, začaly ty nejhorší věci.

Související obsah

"Všechno tady rozbíjeli, pozabíjeli hodně mužů, ženy nechali většinou na pokoji. Mojí sousedce zastřelili syna, bylo mu 36 let, když si sem šli do obchodu nakoupit něco k jídlu. Ona se stihla schovat, jejího syna ale donutili kleknout na kolena. Řekli mu, ať se svleče, a pak ho zastřelili. S jeho ženou jsme pak šli pro jeho tělo, dovolili nám si ho vyzvednout a na vozíku jsme ho odvezli na hřbitov," prozradili Ludmila Borisovna a Oleksandr Alexandrovič.

Přesný počet obětí se ještě neví. Zatím je známé jen vyjádření generální prokurátorky na Ukrajině Iryny Venediktové. Podle ní to tam bylo ještě horší než v Buči. To by znamenalo stovky civilních obětí, město podle toho vypadá.

"Kolik je tu mrtvých? Všichni říkají, že fakt hodně, ale já jsem to neviděl, od března tady letadla shazovala bomby na vjezd do města a my jsme s rodinou radši odjeli pryč," prozradil Mikola Vasilevič.

Související obsah

Mrtvá těla civilistů z ulic už jsou odklizená. Místní se pomalu vracejí, většinou se jdou podívat na to, jak dopadl jejich byt nebo si přijeli vyzvednout doklady, které tam při útěku z města nechali. Jedna paní televizi Nova se slzami v očích řekla, že na ruské vojáky musela být hodná, protože se bála o život.

"Třetího nebo čtvrtého dubna odsud odešli, ano, myslíme si, že to bylo třetího dubna. Ale to jejich stahování bylo slyšet, protože schválně stříleli po čemkoliv," dodali Ludmila s Oleksandrem.

Obnova zničeného města potrvá hodně dlouho. Možná každý tam bude znát někoho, kdo zemřel. Všichni se také stále bojí toho, že se Rusové přeskupí a přijedou zas.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz