Zahraničí

Takhle v Rusku píší o masakru v Buči. Mnoho Rusů ale oficiální "pravdě" nevěří

Masakr civilistů v ukrajinském městě Buča otřásl celým světem a pro režim Vladimira Putina nebylo možné událost ponechat bez vyjádření. Ruská média o ní proto v pondělí informovala, ale úplně jinak než zbytek světa. Záběry z města byly označeny za falešné a provokativní. Mnozí Rusové ale s tímto vyjádřením spokojeni nejsou a režim obviňují ze lží a zbabělosti.

Záběry z Buči, které o víkendu oběhly svět, zachycují neuvěřitelnou brutalitu ruské armády. Na ulicích i v hromadných hrobech leží mrtvá těla civilistů, kteří mají svázané ruce. Mezi nevinnými lidmi, kteří byli nemilosrdně popraveni, jsou i děti.

O masakru na svých titulních stranách psala většina světových médií, zpráva takového rozsahu unikla jen málokomu. I vedení Ruské federace se tak k události bylo nuceno vyjádřit. Podle oficiálních informací z Kremlu se ale nic takového nestalo. Záběry jsou podle něj falešné a šířící se zprávy jsou součástí provokace.

Provokace je slovo, které v souvislosti s masakrem v Buči použilo samotné ministerstvo obrany Ruska a které se v pondělí na ruských zpravodajských webech vyskytovalo nejčastěji. "Příběh o 'popravě civilistů' v Buči byl vymyšlen pro západní média," píše například Parlamentskaja Gazeta s odvoláním na poslance Antona Gorelkyna. 

Související obsah

​"Jsem přesvědčen, že organizátoři tohoto podvodu budou odhaleni. Musí být odhaleno jméno každého zúčastněného na této ohavné provokaci a každý z nich musí podstoupit nevyhnutelný trest," uvedl Gorelkyn. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval světové vůdce, aby nespěchali s obviněními. Záběrům z Buči podle něj nelze věřit. "Experti z ministerstva obrany odhalili známky videomontáží. Fakta a časový sled také nemluví ve prospěch spolehlivosti těchto informací. Kategoricky odmítáme jakákoliv obvinění," citovala Peskova prohlášení agentura TASS.

"Ruské dno"

V diskuzích pod články v ruských internetových novinách mnoho lidí nadále projevuje podporu Vladimiru Putinovi. "Naši vyjednavači se opět ztrapnili. Nyní se opět vymlouváme na svou hloupost a naivitu. S těmi bastardy se nevyjednává. Když je vidím, jak si při vyjednávání podávají ruce, zvedá se mi žaludek. Pouze úplná kapitulace," vyjádřil se Igor pod článkem novin Lenta.

Související obsah

​Ruská veřejnost ale k prohlášením oficiálních úřadů není tak benevolentní, jak by se mohlo zdát. Mezi několika sty komentáři je překvapivě velké množství od těch, kteří propagandě nevěří. "Je to ten samý prolhaný Peskov, který celý únor tvrdil, že Rusko přepravilo své tanky k ukrajinským hranicím a nehodlá na Ukrajinu zaútočit? Teď nám ten Peskov bude lhát o podvodu a o tom, jakým videím a fotografiím lze věřit?" napsal Dmitrij.

"K takovému zbabělému pokrytectví se nesnížili ani nacisté. To ani není ostuda. To je ruské dno," vyjádřil se komentující vystupující pod přezdívkou Ren. "Pravděpodobně to udělalo NATO, nacisté, narkomani a Banderovci. A to velmi zákeřně – s použitím ruských zbraní, ruských obrněných vozidel, a dokonce i ruských vojenských batohů," zesměšnil úřady své země Sergej.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz