Domácí

Lékaři v Olomouci testují unikátní lék na rakovinu. Nádory ozařuje zevnitř

Lékaři v Olomouci testují unikátní lék na rakovinu prostaty. Naváže se na nádor a ozáří ho zevnitř. Fakultní nemocnice Olomouc je jediná v republice, která začala toto léčivo podávat pacientům.

Princip fungování je jednoduchý – pacient dostane do krve radioaktivní látku, která se dokáže navázat na proteiny v nádorových buňkách. Léčivo tak ozáří nádor zevnitř a buď ho zlikviduje zcela, nebo zpomalí jeho růst.

Ve Spojených státech už je toto radiofarmakum schválené pro pacienty, u kterých jiná léčba selhala. V Olomouci zatím provádějí klinickou studii, do které se zapojují první pacienti. Nové léčivo představuje naději pro tisíce mužů, kteří každoročně onemocní rakovinou prostaty. Takzvaná radiofarmaka už využívá i brněnský onkologický ústav.

Související obsah

​"Moje hlavní potíže začaly tak, že jsem měl bolesti břicha," popsal v roce 2019 své zdravotní problémy pacient Josef. Lékaři mu zjistili rakovinu tenkého střeva. Velmi malé nádory dokázali prosvítit díky radioaktivní látce.

"Díky našemu vyšetření se nádorová ložiska zobrazují sytě," vysvětlil primář Masarykova onkologického ústavu Zdeněk Řehák.

Radioaktivní léky se dostávají do Česka díky nové legislativě, která umožňuje lékařům, aby si látku ozařovali přesně podle potřeby přímo v nemocnici.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz