Česká Evropa

Okamžitě zavřít kohoutky! Evropský parlament chce konec nákupu paliv z Ruska

Evropský parlament schválil ve čtvrtek rezoluci, která vyzývá k tvrdším sankcím vůči Rusku. Žádá například, aby se okamžitě zakázal odběr uhlí, ropy a plynu. Pro hlasovalo 513 z 554 přítomných europoslanců.

Sankce proti Rusku by měly být přísnější. V rezoluci, kterou ve čtvrtek schválili, to požadují europoslanci. Jejich hlavním požadavkem je ukončení odběru ropy, uhlí a plynu z Ruska.

"Evropský parlament chce okamžitý a úplný zákaz dovozu fosilních paliv! Žádný plyn, žádná ropa, žádné uhlí. ŽÁDNÉ evropské peníze pro Putinovu armádu!" napsal ve čtvrtek na twitteru europoslanec a šéf frakce RENEW Guy Verhofstadt.

Související obsah

Podle Evropského parlamentu by Unie také měla odpojit všechny ruské a běloruské banky od systému SWIFT, zastavit silniční a nákladní dopravu z i do Ruska a Běloruska, uzavřít přístavy pro ruská plavidla a zabavit majetek všem ruským oligarchům. Takto získané peníze by se podle plánu europoslanců měly využít na obnovu Ukrajiny.

Rusku by podle Evropského parlamentu mělo být pozastaveno členství v mezinárodních organizacích. Pokud by totiž nebylo například ve Světové obchodní organizaci, nemohlo by využívat výhody, které z tohoto členství plynou. Zároveň apelují na to, aby byl připraven nový Marshallův plán na obnovu Ukrajiny.

Související obsah

Ze zúčastněných 554 europoslanců, bylo pro rezoluci 513 europoslanců, proti hlasovalo 22 a 19 se zdrželo.

Většina z těchto opatření ale pravděpodobně v blízké době platit nebude. Například na ukončení odběru ruských fosilních paliv se evropští lídři neshodnou. Na ruském plynu jsou totiž některé státy včetně Česka závislé.

EU chystá pátý balíček sankcí proti Rusku, má být nejtvrdší ze všech:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz