Zahraničí

Ukrajinci prosí o další humanitární pomoc. Chybí jim léky i psychologové

Ukrajinci prosí o další humanitární pomoc. Například v Kyjevě docházejí zásoby léků, protože ty se teď vozí hlavně do kriticky zasažených míst, jako je třeba Irpiň, Buča nebo Boroďanka. V těchto městech momentálně pomáhá opravdu každý, například i slavná zpěvačka Ruslana, se kterou mluvil i reportér TV Nova.

Štáb TV Nova je na utajeném místě na Ukrajině. Společnost mu dělají vojáci, ale také slavná zpěvačka Ruslana, která pomáhá s humanitární pomocí. Minule tam pořádala koncert.

"Mají velký stres a deprese. Teď potřebují známé lidi, jako jsem třeba já, aby si mohli trochu vydechnout a zbavit se stresu," řekla zpěvačka.

Do humanitárního centra se vozí zboží všeho druhu, hlavně zbraně, vojenské vybavení, jídlo a také léky. "Zrovna v posledních dnech řešíme nedostatek základních léků, protože jsme velkou dodávku poslali do Buči, která byla osvobozená," vysvětlil ukrajinský voják Igor.

Související obsah

"Naším hlavním úkolem je shánět oblečení pro vojáky a v poslední době taky auta," popsal koordinátor humanitární pomoci Valentin Šandryk.

Na záběrech pak můžete vidět, jak vypadá samotný rozvoz pomoci, konkrétně jídla a hygienických potřeb do osvobozených oblastí. Štáb TV Nova se k takovému konvoji přimotal na jeho cestě do Buči. Rozbilo se jedno auto, a tak se pytle s chlebem nakládaly i do jeho vozu, kde bylo místo. Cílová stanice byla vesnička Nemišajevo, odkud Rusové odjeli na začátku dubna.

"V hlavním městě Ukrajiny chybí i takové věci, které by vás na první dobrou nenapadly. Jako je například postkoitální antikoncepce. Asi si dokážete představit, jak se chovali ruští vojáci, když okupovali vesnice. S tím souvisí i nedostatek psychologů, které kyjevská radnice usilovně shání," popsal situaci reportér TV Nova Jiří Jabůrek, který také dodal, že se do města začínají vracet jeho obyvatelé. Pro návrat je ale podle odborníků příliš brzy.

Související obsah

"Na místě, kde stojíme, byl tank, který střílel po okolních domech. Některé nemají střechy, jiné zas okna, skoro nikde nefunguje topení, bohužel někteří lidé jsou mrtví," řekla místní obyvatelka Oksana Lysenková.

Do vesničky dorazila i věc, která je v Česku naprosto samozřejmá, ale tam několik týdnů chyběla, a to internet. V Kyjevě a v jeho okolí štáb TV Nova naráží na vděk Ukrajinců, kteří oceňují pomoc z jiných států. Bez toho by silnějšímu soupeři vzdorovali mnohem hůř.

Známá zpěvačka také poslala do Česka vzkaz. "Drazí bratři a sestry, miluji Česko stejně jako svoji zem. Vždycky jsme si byli blízcí, já vám moc děkuji, že s námi cítíte a pomáháte nám srdcem. Spolu zvítězíme, vaše Ruslana z Ukrajiny," vzkázala.

Živý vstup reportéra TV Nova Jiřího Jabůrka:

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz