Zahraničí

Tajemství úspěchu Ukrajinců: Ani po týdnech války jejich morálka neklesá

Do poslední kapky krve, tak vám odpoví každý ukrajinský voják a policista na otázku, jak dlouho bude trvat válka s ruskou armádou. Reportér TV Nova navštívil jednotku, která ještě před týdnem sváděla s Rusy tvrdé boje a potvrdil, že bojová morálka Ukrajinců je stále velmi vysoká.

Štáb TV Nova je ve vojenském táboře blízko Kyjeva, právě tam byla ještě před deseti dny hranice fronty. Na místě je i velitel jednotky Jurij, který popisuje boje s ruskou armádou.

"Nepřítel je silný, ale my zvítězíme. V naší zemi jsou Rusové slabí, protože my to tu líp známe, přijeli v tancích a obrněných autech a teď utíkají," řekl Jurij.

V táboře nechybí zákopy ani improvizované vězení. Morálka jeho vojáků je prý stále na vysoké úrovni.

Související obsah

"Morální duch je silný, my chráníme naši zemi, všichni lidi se zvedli a spojili se v jednu pěst. Během sedmi dnů jsme se dali dohromady a začali jsme jim nakládat," popsal.

Jednotka si užívá relativně klidný den, výbuchy jsou slyšet jen z velké dálky a je jich málo. Vojáci se dočkali rozptýlení, přímo k zákopům jim přijel zazpívat známý ukrajinský zpěvák.

"Měl jsem strach, tady v těch místech totiž byla frontová linie, létaly sem rakety, svištěly tu střely z Gradů. Během vystoupení mě kluci čapli za bundu a hodili mě do krytu, tohle se stalo dvakrát, pak už jsem si zvyknul. Něco stále kolem létá a sviští a já zpívám dál. Víte co, člověk si zvykne na všechno," podělil se o zážitky zpěvák Oleksandr Tyšenko.

Související obsah

I vojáci už si na válku zvykli. Jsou připravení a upevňují své pozice v okolí Kyjeva. "Naši původní bratři už nejsou našimi bratry. Až bude někdy někdo dobývat jejich zem, od nás už žádnou pomoc nedostanou. To je stoprocentní. Nevěříme jim, teď se sice stáhli, ale vrátit se můžou kdykoliv. My si počkáme, ať klidně přijdou, když chtějí dostat stejně naloženo, jako už tady dostali," uzavřel velitel sebevědomě.

Ukrajinci počítají s dalšími ruskými raketovými útoky na cíle v okolí Kyjeva. Hlavní boje se teď očekávají na Donbasu, i u hlavního města se ale každý voják chystá na to, že se Rusové vrátí.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz