Zahraničí

Zničené nemocnice a prázdné lékárny. Na Ukrajině zoufale chybí léky

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím zaznamenala na Ukrajině asi stovku útoků na zdravotnická zařízení. Zemřelo při nich přes 70 lidí. Ruské útoky mířily na sanitky, nemocnice i zdravotníky. I proto chybí na mnoha místech Ukrajiny léky a zdravotnický materiál.

Záběry z posledních dní v ukrajinských nemocnicích zobrazují pacienty s tržnými ranami a vážnými zraněními, mezi nimi jsou i malé děti. "Život zachraňující lék, který Ukrajina právě teď potřebuje, je mír," uvedl regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu Hans Kluge.

Kromě míru potřebují Ukrajinci také běžné léky. Podle WHO je polovina všech lékáren v zemi zavřená. Tisícovka zdravotnických zařízení se nachází v blízkosti konfliktních oblastí, což ohrožuje poskytování péče. Zdravotnictví v zemi je proto závislé na humanitární pomoci ze zahraničí.

Související obsah

Do centrálního skladu v Polsku, který je určený ke zdravotnické pomoci pro Ukrajinu, znovu zamířil i český humanitární kamion. Cílovou stanicí pro léky a zdravotnické potřeby je pak ukrajinský Kyjev.

"Velké farmaceutické korporace z Francie, Německa, ze Švýcarska, ale i z dalších zemí Evropy to dělají převážně centrálně a u nás to jsou vlastně společnosti, které měly nějaké léky na víc," řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

V kamionu se nachází 150 tisíc kusů balení léků za 2,6 milionu korun. V pořadí jde o čtvrtý humanitární kamion.

Související obsah

Ukrajinské úřady požádaly o léky pro chronické pacienty nebo ke zmírnění šokových stavů.

"Toto jsou léky, které neměly být a nikdy nebudou dodávány na český trh. Léky vychází z požadavků ukrajinské strany. Ta vždy předkládá jasnou představu, co jim chybí. Samozřejmě kontaktují jednotlivé nemocnice," vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

České farmaceutické firmy dodaly na Ukrajinu dosud 720 tisíc balení léků v hodnotě 30 milionů korun. Humanitární kamion prý nebyl poslední.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz