Domácí

V Praze chtějí přejmenovat ulici. Ta nyní nese název po sovětském maršálovi

Koněvovu ulici v Praze, která nese jméno po sovětském maršálovi, čeká nejspíš změna názvu. Jedna z nejdelších pražských ulic by se nově měla jmenovat Hartigova. Důvodem přejmenování je ruská invaze na Ukrajinu. Podobný osud možná čeká i Moskevskou a Ruskou ulici v České Lípě.

Ivan Stěpanovič Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy. Také ale krvavě potlačil povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi. Teď by jeho jméno mohlo z názvu pražské ulice zmizet.

V ulici bydlí asi sedm tisíc lidí a přejmenování by pro ně mohlo být problematické. Významné ztížení by to ale bylo i pro ty, kteří v ulici podnikají.

Paní Lucie má v Koněvově ulici už 31 let cukrárnu a změna názvu by pro ni mohla být velkým zásahem do rozpočtu. Kvůli všemožným dokladům by musela běhat z jednoho úřadu na druhý.

Související obsah

"Od živnostenského úřadu počínaje, sociální, finanční a tak dále. Takže práce veliká. Pro mě určitě, už jsem poměrně vyčerpaná teď po covidové době. Není to jednoduchý, to podnikání," postěžovala si.

Místní by museli měnit občanské průkazy a mnoho dalších dokumentů. Nově by Koněvova ulice mohla nést jméno prvního starosty Žižkova Karla Hartiga.

"Ty nápady na přejmenování ulice na Žižkově po zakladateli Žižkova, po člověku, bez kterého by Žižkov neexistoval, jsou asi 100 let staré, ale chtěli bychom, aby to bylo konečně dotažené do konce," řekl předseda Přátel klubu Žižkova Filip Stome.

Související obsah

"Budeme se snažit najít taková řešení, abychom to všem obyvatelům a podnikatelům administrativně co nejvíce ulehčili. Všechny tyhle důsledky si uvědomujeme. Ano, byla by to daň," uvedl radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).

Samotné rozhodnutí městské části Prahy 3 ještě musí schválit Rada hlavního města Prahy. Stát by se tak mělo v červnu.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz