Domácí

Na hranicích Ruska našli 200 diplomů z české školy. Řeší to i tajné služby

O podezřelou zásilku vysokoškolských diplomů z Česka zadržených na lotyšsko-ruské hranici se kromě ministerstva školství zajímají i české tajné služby. 204 diplomů a potvrzení o absolvování kurzů měla vydat pražská Otevřená evropská akademie ekonomiky a politiky. Dokumenty byly vydány na jména konkrétních Rusů i s jejich osobními údaji. Akademie přitom podle českých úřadů nemá na nic takového právo.

Věci vezlo auto, které celníci zadrželi na přechodu mezi Lotyšskem a Ruskem. Bylo mezi nimi na 200 diplomů s vyplněnými osobními údaji a známkami. Pocházely z pražské soukromé akademie. Webové stránky akademie aktuálně tvrdí, že jsou v rekonstrukci. Ještě před pár dny ale fungovaly.

Sice jsou jen v ruštině, díky překladači do češtiny se na nich ale dalo zorientovat. Redakce TV Nova našla kontakt na zástupce jednatele.

"Nám žádné diplomy nechybí, samozřejmě. Prostě to je na těch hranicích nějaké nedorozumění," tvrdil.

Na upozornění o podivném převozu diplomů reagoval ministr školství Petr Gazdík (STAN), který na twitteru napsal, že to bude řešit.

Ministerstvo pak uvedlo, že akademie sídlící v kancelářské budově v Holešovicích nemá právo v České republice působit jako vysoká škola. A ona sama nakonec přišla s tím, že nic takového ani nedělá.

Související obsah

​"Předmětná zásilka neobsahovala vysokoškolské tituly, nýbrž certifikáty pro úspěšné absolventy profesního vzdělávání," uvedla škola.

Instituce se na webu prezentovala spoluprací s řadou přednášejících. Mezi nimi byli třeba bývalý ministr zdravotnictví a dnes europoslanec Ivan David nebo publicista Roman Joch.

"V životě jsem o nich neslyšel, do včerejška. Já myslím, že tam chtěli mít někoho, kdo má dva tituly," řekl pro TV Nova Ivan David (SPD).

"Požádám je rozhodně, aby mé jméno stáhli. Pokud budou odmítat, tak rozhodně udělám další kroky," ohradil se proti zařazení na seznam přednášejících Roman Joch.

Související obsah

​Europoslanec Tomáš Zdechovský se o akademii zajímal jako člen bezpečnostního výboru Evropského parlamentu.

"Tahle škola je dlouhodobě předmětem zájmu českých bezpečnostních složek a byla vnímána jako určité bezpečnostní riziko," uvedl europoslanec.

Bezpečnostní expert Andor Šándor si myslí, že diplomy mohly cestovat do Ruska, protože je tam někdo chtěl prodat nebo už je měl zpeněžené.

"Je třeba ověřit, zdali ti lidé, kteří ten diplom dostanou, nějak absolvovali tu školu, zdali tedy na ní vůbec byli," zdůraznil člen školského výboru Sněmovny a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Škola na to, že se v dodávce objevilo 200 diplomů, uvedla, že "to teď řeší".

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz