Prodej aut

Na trhu přibývají falešná osvědčení o historii ojetin. Jak poznat pravý certifikát?

Na trhu přibývají falešná osvědčení o historii ojetin. Jak poznat pravý certifikát?
Zdroj: Cebia

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním historie ojetin, varuje před falešnými certifikáty. Na trhu v poslední době přibývají padělky osvědčení a výpisů z jejich systému Cebia Report a Autotracer.

Výpisy z historie ojetého auta mají motoristy ochránit před podvody. Jenomže podvodní prodejci se naučili certifikáty falšovat. "V posledních dvou měsících jsme zaznamenali nárůst výskytu falešných osvědčení Cebia Report či výpisů ze systému Autotracer," potvrzuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která už přes 30 let pomáhá motoristům bojovat proti podvodům na trhu prodávaných ojetých aut.

Padělání dokumentů je jednou z nekalých praktik, která se na trhu prodávaných ojetých aut objevuje. "Rádi bychom proto varovali, aby si lidé jejich pravost raději vždy ověřili na našich webových stránkách," dodává Pajer.

Cebia nabízí možnost ověřit si originalitu osvědčení a výpisů zdarma. Stačí na www.cebia.cz zadat číslo dokumentu a případně VIN vozu a během chvilky se zákazník dozví, zda se jedná o pravý dokument, nebo o falešný podvrh. Na webovou stránku s polem pro prověření historie vozidla se dostanete také zadáním www.cebia.cz/overeni-osvedceni.

"Za prověření jejich originality si nic neúčtujeme a nikdy jsme si neúčtovali, je to zcela zdarma. Chceme tak chránit klienty před dalším typem podvodu, který se na trhu vyskytuje," vysvětluje Martin Pajer.

Související obsah

​Cebia Report hodnotí vůz v pěti kategoriích na základě informací v systému Autotracer, výpis ze systému pak poskytuje všechna dostupná data z historie vozidla.

Vyšší výskyt falešných certifikátů souvisí podle Pajera s obecně rostoucím počtem podvodů. "K jejich nárůstu začalo docházet v době koronavirové pandemie, kdy si řada prodejců chtěla vynahradit ušlý zisk umělým navýšením marže díky zatajení havárií, stočení tachometru či uvádění falešného původu u dovezených ojetých aut."

Letos se častěji vyskytují také inzeráty, které uvádějí, že vozidlo má certifikát, případně, že je společností Cebia prověřené. "Pokud prodejce uvádí pouze tuto informaci, klientovi při osobní návštěvě neukáže ani výpis, ani osvědčení, jde nezřídka o mylnou informaci. Takoví prodejci si vozidlo u nás často vůbec neprověří. Může se také jednat o prodejce, který při prověření zjistí havárii či stočení tachometru a snaží se to před klientem zatajit," upozorňuje Martin Pajer.

Lidem proto radí, aby vždy chtěli osvědčení vidět a následně si zkontrolovali jeho originalitu. "Bohužel falešné certifikáty se objevují od doby, kdy službu nabízíme a bohužel se objevovat asi vždy budou. My se o všech nikdy nedozvíme a pro podvodníky je to atraktivní způsob, jak rychleji a často bez problémů vozidlo prodat. Zpravidla se však falšují certifikáty u vozidel, u nichž by zákazník mohl odhalit nějaký problém, případně je důvodem falšování i urychlení prodeje," varuje Pajer.

Související obsah

​Pro většinu lidí je prakticky nemožné, aby sami odhalili falešný dokument, protože většinou nevědí, jak má vypadat originál. Některé falzifikáty navíc mohou být originálu velice podobné.

Podle čeho poznat falešné osvědčení?

Na falešných osvědčeních bývá někdy staré logo společnosti Cebia, případně tam nemusí být žádné logo. Spolu s dřívějším logem se může vyskytnout i razítko s dřívějším sídlem společnosti v ulici Türkova. Někdy je však adresa i logo aktuální. V pravém horním rohu falzifikátu může chybět QR kód a webová adresa pro prověření originality. Na originálním osvědčení je vždy uvedené celé VIN vozu. Originalitu pak lze prověřit i přes QR kód.

Podle čeho poznat falešný výpis ze systému Autotracer?

Falešný výpis ze systému Autotracer lze většinou odhalit hůř. Součástí výpisu jsou přitom všechny dostupné informace o historii vozu. Podezřelé by mělo být, pokud prodejce ukáže jen část výpisu, například graf s najetými kilometry. Falešný výpis mívá někdy základ v originálním výpisu, jen jeho problematická část bývá upravena. Pravý také uvádí vždy celé VIN vozu.

Pokud chce mít kupující jistotu, že je výpis originální, může si do třiceti dnů od zakoupení výpisu prodejcem ověřit jeho originalitu zadáním čísla kuponu na www.cebia.cz. Pokud je doba od zakoupení výpisu prodejcem delší, může kontaktovat klientské centrum Cebia na autotracer@cebia.cz, kde mu pravost dokumentu ověří.

Příklady falešných a pravých certifikátů:

Pravé osvědčení. | Zdroj: Cebia

Fanešné osvědčení. | Zdroj: Cebia

Zdroj: Cebia

Pravý výpis. | Zdroj: Cebia

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prodej aut

Důležité Události