Zahraničí

Perné chvíle Putinova mluvčího. Vyzradil toho až příliš, Rusové se do něj pustili

Perné chvíle Putinova mluvčího. Vyzradil toho až příliš, Rusové se do něj pustili
Dmitrij Peskov | Zdroj: Profimedia / Michail Japaridze / TASS

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v nedávném rozhovoru pro Sky News učinil několik prohlášení, která zaujala nejen světová média, ale i ruskou veřejnost, a to kvůli neobvyklé upřímnosti. Za to sklidil od příznivců režimu prezidenta Putina kritiku – podle nich nebyly Peskovovy výroky vlastenecké. Opoziční aktivisté zase často upozorňují na to, že se mluvčí nejspíš zdiskreditoval.

Rozhovor Dmitrije Peskova pro britské zpravodajství Sky News získal nejspíš více pozornosti, než mluvčí Kremlu očekával. Mezi nejčastěji citované výroky patří, že vojenská operace může skončit už v nejbližších dnech a první oficiální uznání, že ruská armáda má na Ukrajině značné ztráty.

Peskovovy výroky neunikly ani ruské veřejnosti, která je intenzivně probírá, a to na obou stranách barikády – vyjadřují se k nim jak opoziční aktivisté, tak Putinovi příznivci. Upozornilo na to ruskojazyčné Radio Svoboda.

Související obsah

​"Zdá se, že toho Peskov řekl příliš mnoho. Na jedné straně vám děkuji, Dmitriji Sergejeviči, za vaši upřímnost. Na druhou stranu se o vás bojím," napsal na telegramu novinář Alexej Naryškin z nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Neobvyklou upřímnost Dmitrije Peskova někteří vysvětlují tím, že mluvil anglicky, a proto používal méně uhlazené výrazy než v ruštině. "Zdá se mi, že když Peskov mluví rusky a když mluví anglicky, jeho rétorika se liší," poznamenal někdo, kdo na twitteru vystupuje pod názvem Kronika degradace.

Související obsah

​Na angličtinu reagovali i jeho kritici z provládních řad. "Co je to za koloniální zvyk mluvčího ruského prezidenta poskytovat rozhovory v angličtině? Slyšeli jste někdy, že by Psakiová (mluvčí Bílého domu, pozn. red.) poskytla rozhovor v ruštině nebo němčině?" kritizoval Peskova na telegramu Putinův příznivec Sergej Mardan.

"Zadruhé, Velká Británie je účastníkem konfliktu. Stěžovat si na vojenské ztráty v televizi nepřátelského státu působí přinejmenším jako slabost. Vojenská slabost. Hospodářská slabost. Politická slabost," zkritizoval mluvčího. Podobně se vyjádřil i ruský spisovatel Platon Besedin.

"Takto se to nedělá. Nemůžete poskytovat rozhovory britským médiím, když je Británie hlavním iniciátorem a kurátorem zabíjení našich vojáků. Nemůžete demoralizovat ruské vojáky, kteří už ničemu moc nerozumí. To nemůžete, Dmitriji Sergejeviči Peskove," napsal.

"Jak uboze vypadají pokusy Dmitrije Peskova vyjednat u Západu pro sebe a svou rodinu nějaké odpustky," prohlásil další Rus Stanislav Kuprijanov. Ruský zpravodajský web Readovka dokonce v reakci na rozhovor vydal prohlášení, že přestává publikovat "pochybná Peskovova vyjádření pro zahraniční a liberální média. Podle nás neodrážejí skutečný obraz toho, co se nyní děje na Ukrajině a v Rusku," uvedla redakce.

Související obsah

​Ani ruským politikům se rozhovor nelíbil. "Není normální, aby komentáře úředníků vyvolávaly spoustu otázek. Co jsou značné ztráty? V době, jako je tato, je každé slovo veřejné osoby u moci zbraní strašnější než Kalibr," udeřil na mluvčího tajemník politické strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.

Jak na rozhovor reagoval samotný Vladimir Putin, se zřejmě nedozvíme. Není ale vyloučeno, že by Peskova mohl nahradit. V průběhu války se objevilo již několik zpráv o tom, že vyměnil například vojenské velitele.

Ani jeho vztahy s ministrem obrany Sergejem Šojguem nejsou aktuálně dobré. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz