Domácí

Češi začali šetřit. Obchody proto omezují nabídku a budou zřejmě i propouštět

Dvě třetiny Čechů začaly výrazně omezovat své výdaje. Vyplývá to z průzkumu Svazu obchodu a cestovního ruchu, podle kterého nejčastěji šetříme na oblečení, botách nebo elektronice. Mnohem častěji také lidé využívají slevové akce, hlavně při nákupu potravin. Obchody kvůli tomu omezují nabídku a některé pravděpodobně plánují i propouštění zaměstnanců.

Kadeřníky a holiče zřejmě čekají těžké časy. Rostoucí ceny totiž přinutily řadu Čechů výrazně šetřit a první na řadu přicházejí výdaje, které si můžeme dovolit oželet.

"Evidujeme menší zájem o naše služby, v poslední době nám lidé ruší i termíny," řekla holička z pardubického pánského kadeřnictví Petra Hofingerová.

Utrácíme méně za elektroniku, boty, oblečení nebo kosmetiku. Méně chodíme do restaurací, prázdnotou zejí také kina nebo divadla. Zkrátka neutrácíme za to, co nutně nepotřebujeme k životu. A když už to potřebujeme, třeba jako potraviny, hledáme akční nabídky častěji než dříve.

Související obsah

"Obchody mají zhruba o 20 procent méně zákazníků, úplně zmizely velké rodinné nákupy, velmi často na nákupy už chodí jen jeden člen rodiny, který má dopředu daný nákupní seznam," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Obchody prý nižší zájem zákazníků kompenzují různými akcemi a slevami, častěji prý ale omezují zboží, které mají skladem.

"První čtyři měsíce jsou z pohledu prodejů poměrně slabší, je to i s ohledem na aktuální situaci ve světě, výrobci mají i omezenou výrobu," vysvětlil prodejce elektroniky Daniel Jirsák.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz