Zahraničí

Dobrovolníci na Ukrajině: Bohatství a sláva jsou vedlejší, chceme pomáhat

Lidem na Ukrajině válka ze dne na den převrátila životy. Kdo může, brání svoji zem, a je jedno jestli jde o moderátora, barmana nebo inženýra. Reportér TV Nova Jiří Jabůrek natočil několik zajímavých příběhů dobrovolníků v Kyjevě.

Moderátora Sergije Pritulu zná na Ukrajině každý. Dům, ve kterém má svůj štáb, vypadá jako velké překladiště. Využívá své popularity a snaží se sehnat všechno, co se může ve válce hodit.

"Když jsme měli šanci nakoupit bezpilotní letadla v zahraničí v hodnotě půl milionu euro, za šest hodin jsme je měli na účtě," uvedl Pritula.

Poslední dny má slavný moderátor jasné priority. Po celém světě shání hlavně drony, vesty, helmy a přístroje s termovizí. "Největší ochotu pomáhat sledujeme v Evropě, Americe a Kanadě, to jsou teď největší spojenci Ukrajiny," řekl.

Související obsah

"Takový dron na dnešní den stojí nějak kolem 2 800 až 3 000 euro. Za celou dobu, co jsme tady, jsme takových dronů koupili a předali armádě okolo 1 200 až 1 500," přiblížil koordinátor pomoci Bohdan Danyliv.

Pritula za svou pomoc nic nechce, vojáci mu občas pošlou trofeje z boje. Herec si tak vytvořil ruský koutek ve své kanceláři.

Pomáhají ale i úplně obyčejní lidé. Jako například v malé kavárně v centru Kyjeva, která funguje jako ubytovna. Dům byl postavený na začátku 20. století, má tlusté stěny, takže funguje jako dobrý kryt. "Nahoře to může být nebezpečné, takže teď budu spát nějaký čas dole," vysvětlil kyjevský obyvatel Vjačeslav Jakovlev.

Související obsah

Válka trvá už dlouho. Štáb TV Nova narazil na Demiana Simčuka, který už je z armády dočasně stažený, a který zažil první fázi bojů u Irpini. "Kamaráda jsme přikryli dekou, aby vypadal jako mrtvý, díky tomu jsme se dostali ven. Až to skončí, budu pomáhat to všechno zase postavit, ostatně jsem vyučený zedník," svěřil se Demian.

Během války je úplně jedno, kdo je slavný, bohatý, chudý nebo jaké má vzdělání. V týlu pomáhá každý podle toho, co umí.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz