Válka na Ukrajině

Symbol ukrajinské odolnosti. Johnson a Zelenskyj dostali nečekaný dárek od kolemjdoucí

Britský premiér Boris Johnson v sobotu navštívil Kyjev, hlavní město Ukrajiny. Spolu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se za doprovodu vojáků procházeli vylidněným centrem města, když k nim zničehonic přišla umělkyně z Charkova Lera Poljanskovová a darovala jim dva keramické kohouty. Byli stejní jako kohout z fotografií, který "přežil" nálet na Boroďanku a stal se symbolem ukrajinské odolnosti a odporu.

Osamocený keramický kohout sedící na kuchyňské skříňce zdevastovaného domu zůstal po bombardování Boroďanky nezničený. Jeho fotografie se rychle rozšířila na internetu a stala se symbolem ukrajinské odolnosti a odporu. A v sobotu stejné keramické postavičky dostali i britský premiér Boris Johnson a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Při procházce Kyjevem k nim přistoupila umělkyně Lera Poljanskovová. "Koupila jsem je pro mé polské přátele. Tito kohouti jsou stejní jako ten na kuchyňské skříňce v Boroďance. A já vám je chci dát jako dárek," řekla umělkyně s úsměvem.

​​"Já jsem z Londýna," odpověděl jí na to britský premiér Johnson. "Já vím. Já jsem z Charkova," odvětila umělkyně a podala keramické kohouty vojákům, aby je mohli zkontrolovat, než je předají politikům. Trojice se pak spolu na památku vyfotila.

Série časových náhod

Umělkyně se k příhodě později vyjádřila na svém facebooku. "Nemyslela jsem si, že se o tom vůbec někdo dozví, že tam bude nějaká odezva. Ale teď už chápu, že je potřeba to okomentovat," napsala Lera.

"Kohout je jedním z hlavních symbolů vítězství, jak vyplynulo z prvních fotografií. Takže když vyvstala otázka na dárek pro mé drahé polské přátele, začala jsem hledat kohouty," vysvětlila umělkyně s tím, že je jela vyzvednout s Danilem Sjabrem, bez nějž by příběh nevznikl.

Související obsah

​Pak podle umělkyně došlo k sérii podivných časových náhod. Politiky uviděli z dálky na jedné z ulic, vyfotili si je a odešli domů. Tam se ale Lera před dveřmi zastavila a začala přemýšlet, jestli by jim kohouty neměli dát. Danil jí řekl, že se můžou vrátit a zkusit politikům kohouty darovat.

Dvojice se proto vrátila zpět na ulici, kde Johnsona se Zelenským poprvé potkala. "Samozřejmě už tam nebyli, ale dozvěděli jsme se směr, jakým šli a tam jsme uspěli!" popsala Lera a dodala: "Ano, vše bude, Ukrajino!".

Keramický kohout je dílem ukrajinského sochaře Prokopa Bidasiuka, který se narodil v roce 1895. Bidasiuk pracoval v keramické továrně ve Vasylkivu. Za svůj život vytvořil mnoho váz, nádobí, hraček a dalších keramických výrobků. Jeho dílo je vystavené v Národním muzeu lidového užitého umění. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz