Domácí

Metrostavu hrozí za úplatky tvrdší trest. Bylo by to likvidační, tvrdí firma

Vrchní soud v Praze se od středy zabývá odvoláním v druhé části korupční kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha. A mezi obžalovanými je i firma Metrostav. Státní zástupce pro ní požaduje kromě pokuty také zákaz účasti na veřejných zakázkách až na deset let. To by prý bylo pro firmu likvidační.

Podle krajského soudu měla firma Metrostav uplácet bývalého hejtmana Davida Ratha za to, že zmanipuluje zakázky v nemocnicích v Kolíně a v Kladně. Za to dostal Metrostav pokutu deset milionů korun a také tříletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky.

"Právě veřejné zakázky tvoří šedesát procent příjmu společnosti a firma by tak mohla přijít až o 33 miliard korun na tržbách. To je v zásadě pak likvidační," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček. Státní zástupce chce ale ještě tvrdší trest. Požaduje zákaz až na deset let.

Související obsah

​Firma proto teď hraje o všechno. "Přestože trváme na svojí nevině, jsme připraveni i na možnost, že nás soud shledá vinnými. V takovém případě by pro nás bylo přijatelnější, pokud bychom dostali finanční trest. Na takový trest jsme samozřejmě připraveni," uvedla společnost.

"Samozřejmě, že každý trest je citelný a má být citelný. Naopak u toho peněžitého trestu si myslím, že pro ně příliš citelný nebude. Likvidační je podle mě trochu silné slovo. Oni si určitě najdou cestu, jak pokračovat v činnosti dál, přestože tvrdí, že ne," vyjádřil se státní zástupce Jiří Pražák.

Související obsah

​Mezi nejznámější stavby Metrostavu patří třeba tunelový komplex Blanka nebo Trojský most. Firma zároveň udržuje tunely pražského metra. Metrostav také spolupracuje na rekonstrukci Průmyslového paláce v Praze. Podle magistrátu ale komplikace při stavbách v metropoli nehrozí. "Rozhodnutí soudu by nemělo být retroaktivní, to znamená, že tato stavební firma by měla dostát všem současným zakázkám," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Na rozhodnutí soudu čeká i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Budeme se pragmaticky řídit tím, co budeme mít v ruce jako rozsudek, pokud k něčemu soud v tomto směru dospěje," řekl televizi Nova mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Případem by se měl soud zabývat znovu začátkem května.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz