Domácí

Ceny se mohou stále zvyšovat. Za rohlík zaplatíme i více než 3 koruny

Ceny se mohou stále zvyšovat. Za rohlík zaplatíme i více než 3 koruny
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

S rostoucí inflací a zvyšující se cenou pohonných hmot zdražují i ostatní produkty. Velký růst cen pravděpodobně čeká mimo jiné pečivo, protože válka na Ukrajině výrazně zvýšila cenu pšenice.

Ruská invaze na Ukrajinu nadále negativně ovlivňuje i život v Česku. Odráží se převážně na cenách pohonných hmot a potravin. Přesto, že se ceny benzínu a nafty pomalu snižují, jsou stále vyšší než před válkou.

Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy se cena pšenice na mezinárodních burzách zvýšila o více než polovinu oproti minulému roku. "Ceny pečiva v českých obchodech jistě budou na růst ceny pšenice reagovat, a to i přesto, že Česko je v pěstování této plodiny více než soběstačné," napsal Skořepa.

Související obsah

​"Trh s pšenicí je mezinárodně propojen a velká úroda v Česku by mohla snížit zdejší ceny jen za předpokladu, že česká vláda bude bránit vývozu do ciziny. To by ale bylo v rozporu se zákony, které se týkají jednotného evropského trhu," doplnil ekonom.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy například cena kilogramového bochníku chleba, který dnes pořídí spotřebitel za 35 korun, může se stále rostoucí inflací stát příští rok i 56 korun. Výrazně by mělo zdražit i máslo. Za jednu kostku másla dnes zaplatíme okolo 45 korun, v příštím roce by to mohlo být 74 korun.

Související obsah

​"Pravděpodobně před sebou máme ještě několik měsíců, kdy se meziroční inflace jako celek bude zvyšovat. To znamená, že z těch 12,7 procenta se dostaneme ještě výš. My si myslíme, že maximum v meziroční inflaci nastane někdy před polovinou roku, a to na úrovni mezi 13 a 14 procenty. To neznamená, že by potom ceny přestaly růst. Pouze porostou pomaleji. Skupina, kde je větší prostor pro růst cen, jsou potraviny," tvrdí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Možné ceny potravin podle Lukáše Kovandy
Produkt Aktuální cena Možná cena za rok
Rohlík 2,1 koruny za kus 3,4 koruny za kus
Bochník chleba 35 korun za kilogram 56 korun za kilogram
Kostka másla 45 korun za kus 74 korun za kus
Eidam 185 korun za kilogram 268 korun za kilogram
Poličan 254,5 koruny za kilogram 381,7 koruny za kilogram
Kuřecí stehna 79,9 koruny za kilogram 108 korun za kilogram
Hovězí přední bez kosti 171,4 koruny za kilogram 222,8 koruny za kilogram

Situaci okomentoval prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz