Ekonomika

Ceny vzrostly o téměř 13 procent. Nejvíce podražilo máslo a benzín

Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí zveřejnil nové údaje o rostoucí inflaci v Česku. Rekordní inflace nezpomaluje a vrásky na čele přidává jak spotřebitelům, tak ekonomům. Zdražování může být brzy nejvyšší od roku 1993.

Oproti loňskému březnu vzrostly ceny v obchodech průměrně o 12,7 procenta. To je o 1,6 procentního bodu více, než jaký byl stav inflace v únoru. Vyplývá to z informací nově zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Nejvíce se zdražování promítlo do účtenek na čerpacích stanicích. "Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za 44,50 koruny za litr a nafta za 47 korun za litr," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Související obsah

Rostoucí inflace se dotkla také cen bydlení, zejména energií. Ceny elektřiny vzrostly o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta, tepla a teplé vody o 13,9 procenta. Spolu s nimi se zvedly i náklady na údržbu a opravu bytů, přibližně o 16,4 procenta. Kvůli zvýšeným cenám stavebních materiálů zdražilo i nájemné, zejména u nových bytů.

Mezi potravinami nejvíce zdražilo máslo, a to o 31,9 procenta. Hned za ním je mouka se 30,3 procenta. Brambory zdražily o 21,4 procenta a polotučné trvanlivé mléko o 20,1 procenta, uvádí ČSÚ.

Prudkost inflace zaskočila i ekonomy, kteří předvídali, že oproti loňskému březnu dosáhne nanejvýš 12,4 procenta. Pro další vývoj inflace mají spíše nepříznivé předpovědi. Její růst totiž jen tak nepřestane, naopak. Brzy se může stát, že kvůli dopadům pandemie a války na Ukrajině bude Česko čelit nejvyšší inflaci v dějinách.

Související obsah

Podle České bankovní asociace (ČBA) je kvůli vlivu pandemie i války velmi obtížné předvídat, kam až inflace letos poroste. "Prozatím předpokládáme 14,5 procenta v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat okolo 13 procent. Bude tak nejvyšší od roku 1993," uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Pesimisticky na budoucnost nahlíží také ekonom Štěpán Křeček, podle kterého bude mít výrazný vliv také příchod uprchlíků. "Lze předpokládat, že budou růst ceny nájmů bytů, protože uprchlíci z Ukrajiny si budou po nalezení práce hledat nájemní bydlení, aby nemuseli žít v provizoriu tělocvičen a dalších nevyhovujících míst," myslí si Křeček.

Související obsah

Podle ekonoma Lukáše Kovandy za výrazným zdražováním stojí hlavně růst cen pohonných hmot. "Podle nejnovější prognózy České národní banky, zpracovávané převážně letos v lednu (ještě před ruskou invazí na Ukrajinu), měla březnová inflace činit 9,8 procenta. Invaze však změnila vývoj zejména v oblasti cen pohonných hmot," sdělil Kovanda.

I když ceny pohonných hmot oproti únoru poklesly, stále jde o rekordní částky. "Je to převážně toto zdražení, s nímž zdražila také doprava a dovoz potravin, které inflaci vyženou výrazně nad úroveň předpovídanou ČNB," očekává Kovanda.

Zvyšující se inflace netrápí jenom Česko, ale i Evropu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz