Domácí

Experti varují: Obchody některé potraviny zdražují, aniž by musely

Experti varují: Obchody některé potraviny zdražují, aniž by musely
Lidé nakupující v supermarketu Zdroj: TV Nova

Česko rapidně zdražuje, nejvíce pohonné hmoty a potraviny. O Velikonocích však obchodníci a výrobci mohou zdražovat záměrně, aby si přivydělali peníze navíc. Ekonomové proto varují, aby lidé byli při nakupování v období svátků opatrní a obezřetní.

Podle informací Českého statistického úřadu vzrostly ceny v obchodech oproti loňskému březnu průměrně o 12,7 procenta. To je o 1,6 procentního bodu více, než jaký byl stav inflace letos v únoru.

Rostoucí inflace, o které si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz, se dotkla cen bydlení, zejména energií. U zemního plynu částky vzrostly o 37,7 procenta, u elektřiny o 24,7 procenta, u tepla a teplé vody o 13,9 procenta. Podle ekonomů je zdražování v tomto směru opodstatněné. "Zdražování je zde oprávněné, stejně tak v restauracích, kde jde o zdražování potravin, energií a navyšují se mzdy," okomentoval situaci ekonom Petr Studnička. 

Související obsah

U zdražování pohonných hmot, potravin, oděvů a elektroniky může jít ale často o záměr obchodníků a výrobců. "Marže pohonných hmot by se měly hlídat, aby jich čerpací stanice nezneužily a aby byly přiměřené s ohledem na ekonomickou situaci," upozornil Studnička.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by lidé před Velikonocemi měli být opatrní. "Ceny pohonných hmot a potravin jsou kolísavé, lze je měnit ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu. V tomto sortimentu je možné marže navyšovat a zneužívat pro svůj vlastní prospěch," vysvětlil Kovanda.

Související obsah

V současné době jsou marže potravin a pohonných hmot až šestinásobně vyšší, než byly před více než půlrokem. V tomto období, kdy v České republice panuje vysoká inflace, mají lidé povědomí o tom, že jsou potraviny drahé, a psychicky se ekonomické situaci přizpůsobují. "Obchodníci využívají toho, že lidé o zdražování vědí, a v cenách potravin a pohonných hmot pak zvedají marže nad úrovně běžných marží," varoval Kovanda.

Podle ekonomů by lidé měli být více obezřetní, a pokud si myslí, že jsou některé potraviny už předražené, měli by se podívat i v jiných obchodech a ověřit si, zda tomu tak opravdu je.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz