Ekonomika

Chudoba hrozí kvůli inflaci více Čechům. Musejí šetřit na kroužcích či dovolených

Kvůli zdražování a rekordní inflaci hrozí život pod hranicí chudoby čím dál většímu počtu lidí. Podle odborníků se do finančních problémů může dostat až třetina domácností. Omezit se chystají například dovolené nebo kroužky pro děti.

Paní Michaela žije sama s čtyřmi dětmi v azylovém domě. Doteď situaci po finanční stránce, i když s obtížemi, zvládala. Teď jí ale rostoucí ceny udělaly doslova čáru přes rozpočet. Problém jsou hlavně potraviny.

"Beru takové ty levnější verze. Mám čtyři děti a je to poznat, že ten nákup je teď třeba o stovku dražší. Moc se škrtat nedá, ty čtyři děti mají svoje potřeby," svěřila televizi Nova matka samoživitelka Michaela.

"Za poslední čtyři, pět měsíců se poměrně výrazně propadly reálné příjmy velkému počtu domácností. Bavíme se klidně o milionu, dvou milionech domácností," uvedl analytik Daniel Hůle z Člověka tísni.

Související obsah

Razantně se například zvedá počet rodin, které si nemohou dovolit školní obědy. "V tom letošním roce podporujeme asi 301 dětí ze 34 škol. Na příští rok už máme požadavky od 57 škol," řekl plzeňský hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Řadě rodičů už rozpočet nevystačí ani na kroužky. "Zaznamenáváme mnohem vyšší číslo přijatých žádostí v sociální oblasti. Zejména třeba na úhradu volnočasových aktivit dětí, kroužků, škol v přírodě," sdělila Svatava Poulsonová, ředitelka neziskové organizace Patron dětí.

Související obsah

Problémy se ale netýkají jen těch nejchudších, opasky už si musí utahovat i střední třída. "I rodiny, které žily dlouhodobě takovým standardem nižší střední třídy, jezdily na dovolenou, teď zvažují, jestli na ni budou mít, jestli budou mít na výdaje spojené se vzděláváním. Zvažují, jestli budou mít na nějaké mimoškolní aktivity," pokračoval Hůle.

"Lidé budou spíše snižovat výdaje na nějaké luxusnější zboží, jako je třeba dovolená," myslí si ekonom Petr Jánský. Zatímco v předchozích letech si dovolenou nemohla dovolit čtvrtina domácností, letos to podle odborníků může být i víc než 60 procent.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz