Domácí

Mafiáni zneužívají situace uprchlíků, přerušte práci agenturám, volají odbory

Předseda odborů Josef Středula požaduje, aby vláda dočasně pozastavila možnost agenturního zaměstnávání. Na brífinku po úterním jednání tripartity prohlásil, že "mafiáni zneužívají situace uprchlíků" a nabízejí jim hodně práce za málo peněz, ale s příslibem získání pobytových víz.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) část uprchlíků v Česku dočerpává dovolenou a chystá se co nejdříve vrátit do vlasti, další tu chtějí zůstat, dokud nebude návrat na Ukrajinu opravdu bezpečný.

Migranti hledající práci v Česku, ale podle šéfa odborů se často dostávají do velmi nepříjemných situací. Odbory nyní požadují, aby vláda dočasně pozastavila možnost agenturního zaměstnávání.

"Mafiáni nabízejí těm, kteří utíkají z Ukrajiny, následující typ nabídek: ‘Práce 6 dnů v týdnu, 12 až 14 hodin denně, 120 korun na hodinu. A slibujeme tříleté až 10leté pobytové vízum,‘ " promluvil o situaci na pracovním trhu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. "Není možné, aby ve stavu nouze někdo tak flagrantně zneužíval jejich situace," dodal.

Související obsah

​"Bojujme proti mafiánům a všem, kteří situace zneužívají," reagoval na jeho slova premiér Petr Fiala (ODS). Současně ale upozornil, že Ukrajinci mají přístup ke všem důležitým informacím v rodném jazyce a ty by měli využívat. "Pokud mají zájem, tak se jim dostane všech informací, které potřebují," sdělil.

Odbory podle Středuly už podaly konkrétní podnět na ministerstvo vnitra, zabývat se jím bude i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

"Je to k diskusi," řekl Jurečka k námětu odborů zakročit proti zneužívání situace uprchlíků. Za březen podle něj začalo pracovat na 13 tisíc uprchlíků. Dalších 10 tisíc se zaregistrovalo. "Chceme identifikovat lokality, které můžeme nabízet uprchlíkům, aby měli práci," dodal ministr práce a sociálních věcí.

Dočasnou ochranu v Česku získalo už 283 164 uprchlíků z Ukrajiny. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se dá očekávat, že vláda v nejbližších týdnech přijde s komplexním pětiletým projektem zajištění energetické bezpečnosti České republiky. "Jsem rád, že se shodujeme, že je třeba připravovat taková opatření, abychom nenechali nikoho padnout, nenechali nikoho na holičkách," oznámil Fiala. Na brífinku také zmínil, že "cílem musí být se z ruské smyčky úplně vyvléci".

Celý záznam tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz