Domácí

Příspěvky na ubytování uprchlíků. Lidé mohou žádat o tři tisíce na osobu

Od pondělí je možné žádat o příspěvek za ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Na osobu na měsíc jde o tři tisíce korun. Příspěvek může být na jednu domácnost maximálně 12 tisíc.

Za ubytování uprchlíků mohou lidé žádat o příspěvky od státu. Podmínkou je, že uprchlíci musí žít u žadatele 16 dní v kuse. 

"Tři tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky," informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ministerstvo spustilo webové stránky davkyuk.mpsv.cz, kde lidé mohou požádat o příspěvky, aby kvůli nim nemuseli na úřady práce. Žádat o finanční pomoc od státu lze i zpětně, tedy za březen. Podle části opozice je například chyba, že příspěvek nezohledňuje kvalitu ubytování.

Související obsah

"Vnímám disproporce mezi různými ubytováními, které se u válečných uprchlíků řeší, například pokud někdo pronajme byt 2 + 1, tak má úplně stejnou částku jako ten, který pronajme ve svém bytě jednu místnost," upozornil poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Příspěvek je krátkodobé řešení, zatím se počítá s jeho vyplácením do konce června. Plán na ubytování uprchlíků by měla vláda znovu řešit ve středu.

Není chyba, že příspěvek nezohledňuje kvalitu ubytování? Podívejte se na rozhovor s novinářem Ondřejem Soukupem: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz