Domácí

Lékaři řeší, jak komunikovat s uprchlíky. Pomáhat musí ukrajinští zaměstnanci

Ani po zlepšení situace ohledně koronavirové epidemie si lékaři a sestry neodpočinou. Stovky pacientů denně jim přinesla uprchlická vlna z Ukrajiny a nemocnice musí řešit problémy, jak s těmito pacienty při ošetření mluvit. Někde jsou speciální stanoviště, ale třeba v jihlavské nemocnici pomáhají přímo ukrajinští zaměstnanci.

Lékařka jihlavského ARO Julia Kovalenko denně několikrát během služeb odbíhá na jiná oddělení. I doma je neustále na telefonu. Rodačka z Kyjeva, která v Česku žije a pracuje už 8 let, pomáhá kolegům lékařům se svými krajany, kteří k nám utekli před válkou.

"Když lidé přicházejí na urgentní příjem, tak se ne vždycky můžou domluvit s ošetřujícím lékařem," upozornila Julia. Ve středu se musela postarat například o Sergeje, který k nám před válkou utekl ze Zakarpatí. Zlomil si nohu.

Související obsah

"Překládám informované souhlasy, většinou ti lidé nerozumí česky a nemůžou podepsat souhlas s výkonem, který je čeká," uvedla Julia. "Vždycky se jich ptám, jak se mají psychicky, jak to u nich vypadá," dodala.

Přitom sama musela po začátku ruské invaze řešit, jak dostat z ostřelovaného Kyjeva své nejbližší. "Je to pro mě hodně těžké, už jsme dostali své příbuzné do České republiky," řekla.

Související obsah

Není jediná. Nemocnice jako překladatelku využívá ještě jednu ze svých zaměstnankyň. "Ještě máme naši sanitářku která je také na telefonu," vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Jihlavskou nemocnici denně navštíví desítky ukrajinských uprchlíků, nejvíce pacientů přichází na gynekologické nebo dětské oddělení. V jiných nemocnicích kvůli náporu zřizují speciální stanoviště určená přímo pro ukrajinské pacienty a v nich mají k dispozici tlumočníky přinejmenším na telefonu.

Uprchlická vlna bude pro zdravotnictví velká zátěž, řekl prezident České lékařské komory Kubek:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz