Domácí

Voliči zúčtují vedení Prahy. Bez opravy Barrandovský most spadne, řekl Hřib

Za pět měsíců voliči vystaví účet komunálním politikům. Nejzásadnější souboj se očekává v hlavním městě Praha. Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si v průzkumech oblíbenosti nevede nejlépe. Uzavírkou Barrandovského mostu popularitu nezískám, připustil v pořadu Napřímo. Právě doprava, ale třeba i dostupnost bydlení mají být ve volbách stěžejními tématy.

V říjnu Česko čekají komunální volby. Největší boj se očekává v Praze. "Budeme se snažit obhájit a budeme vysvětlovat naše kroky. Lidé určitě ocení, že Praha se v našem volebním období rekordně rozvíjí a že jsou za námi dvě krize, které se nám podařilo ustát. Já jsem město provedl těmito krizemi," míní Hřib.

Ve volbách do zastupitelstev budou pravděpodobně hodně rezonovat témata jako doprava a bydlení. "Je potřeba se tomu věnovat, historicky se tady tomu nikdo nevěnoval. Byl tu dluh 30 miliard na opravách. Když se těm věcem nevěnujete, tak chátrají a potom to dopadne jako Trojská lávka," říká primátor hlavního města.

Související obsah

​Podle něj politici v minulých letech dělali hlavně populární kroky, které vypadaly dobře v očích veřejnosti. "U těch oprav a uzavírek se nevyfotíte. Protože to není něco, co byste postavili nově. Historicky se tady investovalo do věcí, u kterých se dá střihnout páska, a zanedbávaly se ty opravy," podotýká Hřib.

Zanedlouho začíná například obávaná rekonstrukce Barrandovského mostu. "Uvnitř něj bylo vidět, jak ta lana, která drží ten most pohromadě, jsou úplně rozežraná rzí. To je záležitost, kterou není možné vůbec žádným způsobem dále odkládat, protože ty mosty padají. Spadl v Itálii, Americe a já tohle u nás nechci," nechal se slyšet pražský primátor.

Související obsah

V hlavním městě postupně vznikají koalice pro podzimní volby. Svého kandidáta na primátora představila i ODS a bude jím dlouholetý člen strany Bohuslav Svoboda. ​"Jak jsem zaznamenal priority, které zmiňuje poslanec Svoboda, tak on si chce ponechat mandát poslance. Druhá věc je, že bude chtít zrušit slevy na MHD. To si nedovedu představit, že bychom rušili slevu třeba pro seniory nebo děti," sdělil Hřib.

Z průzkumů veřejného mínění, které byly zaměřené na oblíbenost jednotlivých primátorů, nevycházel Hřib úplně nejlépe. "To, že vám popularitu nezíská uzavírka Barrandovského mostu v obou směrech, je prostě objektivní fakt. Město to potřebuje, a jestli se to neudělá, tak ten most spadne. To je taky objektivní fakt. Ale je to na politikovi, aby našel odvahu kousnout i do těch hořkých jablíček," uzavírá pořad Napřímo primátor.

Podívejte se na nejdůležitější momenty z rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz