Domácí

Agentury se ohradily proti Středulovi. Podle něj zneužívají uprchlíky

Pracovní agentury se ostře ohrazují proti výroku odborového předáka Josefa Středuly. Ten po jednání tripartity řekl, že někteří mafiáni zneužívají situace válečných uprchlíků z Ukrajiny a nabízí jim nevýhodnou práci. Podnět prý předal ministerstvu vnitra a Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Údajné zneužívání situace válečných uprchlíků. Odborový předák Středula ukázal prstem na pracovní agentury a vyzval vládu k omezení jejich činnosti.

"Mafiáni nabízejí těm, kteří utíkají z Ukrajiny, následující typ nabídek: práce 6 dní v týdnu, 12 až 14 hodin denně za 120 korun na hodinu s příslibem až desetiletého víza. Toto přece nikdo nemůže ve slušné společnosti nabízet," hřímal Středula.

"Zatímco v minulosti jsme neměli nabídky od pracovních agentur na ukrajinské zaměstnance, teď je v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky máme a agentury žádají provize až desítky tisíc korun," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Související obsah

Ukrajinci jsou v hledáčku nepoctivců léta. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) řešila to, že se podvodníci snažili mezi Ukrajince dostat pojištění, které nehradilo zdravotní péči. "Vždycky tady existovala nějaká vrstva lidí, kteří na nich snažili parazitovat a samozřejmě s tímto zvýšeným počtem tomu nejde zabránit," podotkl předseda představenstva VZP Robert Kareš.

Zástupci personálních agentur se proti výrokům Středuly ohrazují. Prý by měl rozlišovat poctivé agentury od těch nelegálních. "Napadá ty legální agentury práce. Je to takové podobné, jako byste chtěli zavřít všechny lidi proto, že tu máte pár bytových zlodějů. Tak, jak jsme pomáhali rodinám, aby se sem dostali, tak jim pomáháme, aby tu mohly pracovat," tvrdí Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur.

"Oznámení od pana Středuly, o kterém mluvil, nám zatím nebylo doručeno," řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Personální agentury využívají především velké závody a firmy, které mají nepřetržitou výrobu nebo provoz. "Agentury jsou důležité zejména pro průmyslové firmy, které mají výkyvy v poptávce, potřebují třeba na týden, na dva navýšit kapacitu výroby a potřebují na chvíli nové zaměstnance," prohlásil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Související obsah

Stát prý řeší, kde uprchlíky zaměstnat. Stará se například o to, aby úřady nebo firmy byly schopny nabídnout místa podle kvalifikace zájemců.

"Aktuálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože stále věří, že se vrátí brzy domů. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem," sdělila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Momentálně Úřad práce eviduje v celém Česku téměř 9 400 lidí z Ukrajiny, kteří jsou pod dočasnou ochranou a kteří podali žádost o zavedení do systému jako zájemci (9 195 osob) nebo uchazeči (186 osob) o zaměstnání.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz