Zajímavosti

Nejtragičtější den v historii lidstva. Co všechno se 15. dubna stalo za katastrofy

Nejtragičtější den v historii lidstva. Co všechno se 15. dubna stalo za katastrofy
Požár katedrály Notre-Dame Zdroj: Profimedia

Sedm tragických událostí, mnohdy světového rozsahu, se za poslední dvě století stalo 15. dubna. Začalo to atentátem na amerického prezidenta Abrahama Lincolna, pokračovalo rozvodněním řeky Mississippi a zatím naposledy shořela katedrála Notre-Dame v Paříži. Tento den tak patří k nejčernějším v dějinách lidstva.

1865: smrt Abrahama Lincolna

Šestnáctý prezident Spojených států amerických Abraham Lincoln zemřel 15. dubna 1865 na následky střelného zranění. Pár hodin předtím na něj ve washingtonském Fordově divadle spáchal atentát herec John Wilkes Booth, který chtěl zlikvidovat i další významné členy americké vlády. Lincolna střelil v hledišti zezadu do hlavy. Bootha na útěku zastřelili vojáci.

1912: potopení Titanicu

Největší a nejluxusnější zaoceánský parník své doby se 14. dubna 1912 krátce před půlnocí srazil s ledovcem a v prvních hodinách 15. dubna 1912 klesl ke dnu Atlantského oceánu. V mrazivé vodě našlo smrt přibližně 1 500 lidí z celkových 2 200, kteří byli na palubě.

Související obsah

1927: velké rozvodnění Mississippi

Hladina nejdelší americké řeky se začala zvedat už po Novém roce a 15. dubna obrovské záplavy, které zasáhly deset států USA, vrcholily. O domovy přišlo víc než milion lidí, desetitisíce také hladověly. Povodně zasáhly především afroamerické obyvatelstvo a vyvolaly úsilí o změnu politických a národnostních postojů ve Spojených státech.

1989: neštěstí na stadionu Hillsborough

Na přeplněnou tribunu stadionu Hillsborough během utkání mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest 15. dubna 1989 pustili policisté další tisíce lidí. Sportovní fanoušci v tlačenici ušlapali 96 lidí k smrti a přes 700 lidí se zranilo. Byla to největší tragédie v historii britského sportu.

Související obsah

2010: výbuch sopky na Islandu

K životu se islandská sopka Eyjafjallajökull probudila 21. března 2010 a svou aktivitu prudce zvýšila 15. dubna 2010. Dvacetkrát silnější erupce než březnová neměla dopady jen na Island, ale na celou Evropu i zbytek světa. Výbuch paralyzoval leteckou dopravu, zrušit se muselo přes 95 tisíc letů. Zpožďovaly se tak dodávky potravin nebo léků, do problémů se dostal i automobilový průmysl.

2013: atentát na bostonském maratonu

Útok na bostonský maraton se odehrál 15. dubna 2013 přibližně ve 14:45 tamního času. Islámští teroristé v cílí odpálili dvě bomby z tlakových hrnců s hřebíky. Tři lidé zemřeli a více než 260 se jich zranilo. 

Související obsah

2019: požár katedrály Notre-Dame

Velkou část katedrály Notre-Dame v Paříži zničil 15. dubna 2019 oheň. Požár tehdy vypukl v prostoru její střechy během rekonstrukce, uhasili ho přibližně po 12 hodinách. Plameny poničily celou střechu a další části katedrály, vzácným artefaktům se nic nestalo. Podle francouzských úřadů se vzácná stavba málem úplně zhroutila. Obnova katedrály probíhá a veřejnosti se má opět otevřít v roce 2024.

Podívejte se na reportáž o katedrále Notre-Dame z minulého roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz