Ekonomika

Některé cestovky zvažují zvýšení cen zájezdů. Týká se to i těch už zaplacených

Letní dovolená se může klientům cestovních kanceláří ještě víc prodražit. Rostou ceny pohonných hmot, energií a dalších vstupů, navíc kolísá kurz koruny. To vše může zdražit už nasmlouvané zájezdy. Cestovní kanceláře můžou ze zákona navýšit ceny zájezdů o osm procent ještě necelý měsíc před odjezdem, a to včetně těch už zaplacených. Některé kanceláře už o tom uvažují.

Jitka Navrátilová z Jihlavy pojede v červenci se sestřenicí na řecký Rhodos. Za zájezd před pár dny zaplatila 25 tisíc korun. "Ceny zájezdů pro letošní rok už jsou výrazně dražší, než bývaly v loňském roce a v letech předchozích," postěžovala si.

Jenže dovolená se jí může prodražit ještě víc. Cestovní kanceláře totiž mohou ze zákona navýšit ceny veškerých zájezdů, včetně těch už zaplacených, pokud se jim neúměrně zvýší náklady ve třech přesně popsaných kritériích. "Je to cena za dopravu, daně a směnný kurz," vyjmenoval mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

Cestovní kanceláře vám mohou dovolenou zdražit ještě 21 dní před odjezdem, a to maximálně o osm procent z ceny zájezdu. U paní Navrátilové by tak případné zdražení dělalo zhruba dva tisíce korun. "Radost by mi to určitě neudělalo, protože se na nás to zdražování hrne ze všech stran," reagovala žena.

Související obsah

​"V případě, že zvýší cenu o více než osm procent, má klient právo od zájezdu odstoupit," upozornil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Některé cestovní kanceláře už ke zdražování přistupují nebo o něm přemýšlejí, jiné ho vylučují. Vše bude záležet na dalším vývoji cen. Zatím se ještě většinou nezdražuje, samozřejmě kdyby pohonné hmoty dále rostly, cestovní kanceláře by neměly jinou možnost, než také zdražit," upozornila mluvčí zprostředkovatele zájezdů Invia.cz Andrea Řezníčková.

"Aktuálně nedochází k tomu, že bychom klientům měnili cenu k již zakoupenému zájezdu," reagovala na dotaz TV Nova ke zdražování mluvčí CK Blue Style Ilona Topolová. "Při prudkém zdražení některé ze vstupních komodit nemůžeme vyloučit mírné navýšení ceny zájezdu," upozornila Martina Lauerová z CK Kompas tour.

Související obsah

"My nyní prodáváme za předinflační ceny a budeme se snažit to udržet co nejdéle," řekl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. "V letošním roce neplánujeme zájezdy zdražovat a na klienty Čedoku promítat zvýšené ceny za energie a paliva," reagovala další z mluvčích Kateřina Pavlíková. "O zdražování již prodaných zájezdů vůbec neuvažujeme," pronesl mluvčí CK Fischer a Exim Tours Jan Bezděk.

Klientům podle odborníků pomůže i pečlivější prostudování uzavíraných smluv s cestovními kancelářemi. V případě problémů se mají obracet na Českou obchodní inspekci.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz