Domácí

Lidé ve velkém skupují uhlí. Sehnat ho je čím dál složitější, ceny už letí nahoru

Prodejci paliv hlásí žně. Plyn extrémně zdražil a lidé ve velkém skupují uhlí, považované za méně ekologické palivo. Jenže kvůli zákazu jeho dovozu z Ruska, který začne platit od srpna, se očekává jeho zdražování i nedostatek. Sami prodejci mají už teď problém s nákupem, uhlí se podle nich shání čím dál složitěji a cena letí nahoru.

Prodejci paliv nyní evidují zájem jako před začátkem topné sezóny. "Lidé nakupují po menším množství, ale za to častěji, což se jim samozřejmě nevyplatí na dopravě," hodnotí vedoucí skladu v severních Čechách Pavel Vágner. "Zrovna včera u nás byli čtyři zákazníci, kteří přecházejí znovu z plynu na uhlí, aby ušetřili náklady domácnosti," popisuje prodejce uhlí ze Šternberka Martin Křížek.

"Každý měsíc dám 3 200 (korun) za vozík uhlí a jsem spokojený. Cenově jsem na půlce toho, co s plynem. Plynem jsem protopil 45 tisíc, teď mi to vychází tak na 22 tisíc," říká jeden ze zákazníků.

Někteří lidé znovu zprovozňují staré kotle jako pojistku. Vláda prodloužila možnost používání těch nejméně ekologických o dva roky. "Původní kotel na koks a na uhlí je pro mě jakousi rezervou do budoucna. Nemají ještě jistotu, odkud budeme brát další plyn," vysvětluje zákazník z Prahy.

Související obsah

​"Měl jsem objednaný koks, tři měsíce jsem tlačil, aby se sem nějaký vůbec dostal. Ve chvíli, kdy jsem měl potvrzenou cenu a objednal ho, tak za tři dny jsem dostal telefonát od dodavatele, že cena se o třicet procent zvedá," popisuje svou zkušenost Jindřich Janda, jednatel společnost Janda & Červ.

Z hnědého uhlí mají zákazníci největší zájem o takzvaný ořech 2, který se používá třeba do automatických kotlů. Aktuálně za pytel zaplatí zhruba 250 korun, ještě před rokem to ale bylo o padesát korun méně. I s jeho dostupností ale začíná být podle prodejců problém, míří prý přednostně hlavně do průmyslu. "Moje dodávka za tenhle měsíc je poslední. Další měsíc žádnou nedostanu," přiznává Janda.

Také briket je nedostatek. Zájem se zvedl i o další alternativy. "Krbové dřevo, krbové brikety, uhelné brikety do krbu, všechno je to ekologické palivo, které splňuje ty náročné požadavky," vysvětluje prodejce.

Za kubík třeba dubového dřeva se nyní platí přes 2 500 korun, ještě začátkem roku to bylo o 300 korun méně.

Mělo by být prodlouženo využívání uhlí v Česku, řekl ekonom Lukáš Kovanda:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz