Domácí

Český lékař varuje před úrazy dětí na trampolíně. Vydal doporučení pro rodiče

Český lékař varuje před úrazy dětí na trampolíně. Vydal doporučení pro rodiče
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Skákání na trampolíně může být nebezpečné a může dítěti přivodit vážné zranění. Podle traumatologa Radovana Hudáka je k tomuto sportu potřeba přistupovat zodpovědně a dodržovat určitá pravidla. Po náročné směně, na níž ošetřoval i děti mladší tří let se zlomeninami, se s rodiči rozhodl sdílet rady a tipy, jak zraněním ratolestí předcházet.

Lékař Radovan Hudák pracuje na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Minulý týden na jedné směně ošetřoval tři pacienty, kteří si při při skákání na trampolíně přivodili závažná zranění.

"Páteř si zlomil 12letý kluk, který při pokusu o třetí salto dopadl v ohnutí dopředu (v hyperflexi) a způsobil si kompresivní zlomeninu několika hrudních obratlů, přičemž 5. hrudní obratel se snížil až o 1/3 své výšky," napsal na facebooku Hudák s tím, že pacient je v nemocnici a pokud bude mít štěstí, tak se vyhne operaci a zůstane několik týdnů ležet. Ještě více lékaře dle jeho slov znepokojily zlomeniny u dvou dětí, které neměly ani tři roky.

Související obsah

​První z nich si na trampolíně způsobilo "typickou trampolínovou zlomeninu", tedy zlomeninu holenní kosti těsně pod kolenem. Druhé si také zlomilo stehenní kost, ale v horní části a bude mít na měsíc až dva sádru. Poté se bude muset znovu naučit chodit. "Léčba ve všech případech v řádu měsíců," konstatoval Hudák.

Traumatolog příběhy sdílel, aby rodiče upozornil na to, že pro bezpečné skákání na trampolíně je potřeba dodržet určitá pravidla. "Trampolíny jsou nestabilní podložky, na kterých je mnohem obtížnější udržet rovnováhu, než na pevné podlaze. Zároveň umožňují mnohem větší výskoky, s následnými dopady které jsou mnohem obtížněji koordinované, přičemž váha dopadajícího těla se s výškou výskoku mnohonásobně zvětšuje," vysvětlil lékař.

Trampolíny až od šesti let

Hudák uvedl, že na trampolínu by neměly chodit děti dříve než v 6. až 8. roce věku. "Teprve až dítě umí stát na pevné podložce na jedné noze, běhat, skákat, chodit střídavě do schodů i ze schodů, balancovat a hopsat může přistoupit k trampolínám," zdůvodnil a dodal, že i koordinace pohybů trupu, horních a dolních končetin při skákání a běhání musí být nejprve dokonalá na pevné podložce.

Dále by děti neměly najednou skákat s jinými dětmi ani s dospělými. "Výrazně se tím mění vlastnost trampolíny a hrozí i riziko úrazu pádem jednoho člověka na druhého," vysvětlil Hudák. U menšího dítěte na trampolíně pak považuje dozor dospělého za nezbytný. "Nepřenášejte zodpovědnost na starší děti. Berte ji stejně vážně jako bazény," apeluje lékař.

Související obsah

Hudák dodává, že na trampolínu nepatří jídlo, pití, žvýkačky, lízátka a ani bonbony. Dále je podle něj vhodné nastavit časový limit, kdy dítě může skákat, podle jeho síly a vytrvalosti, aby se předešlo úrazům z nepozornosti a únavy. A v neposlední řadě upozorňuje, aby děti jakéhokoliv věku nedělaly salta a přemety bez správné techniky.

"Chce-li dítě vědět provádět gymnastické kousky, tak mu zaplaťte hodinu s trenérem gymnastiky nebo parkuru. Obecně každé první skákání na trampolíně by mělo být pod vedením trenéra. Je to stejné jako byste pustili dítě lézt na stěnu bez edukace člověkem, který ho naučí technice lezení a jištění," doplnil Hudák. 

Podle traumatologa je nutné, aby odborné společnosti vydaly oficiální doporučení, za jakých podmínek můžou děti skákat na trampolínách. "Je to podobné jako když se v minulosti zaváděla pravidla při jízdě na kole a lyžích, při lezení na stěně nebo při jízdě na kolotoči," dodal Hudák s tím, že je k trampolínám a skákacím hradům potřeba přistupovat stejně zodpovědně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz