Zahraničí

Desetitisíce Rusů prchají do zahraničí. Do těchto zemí utíkají nejčastěji

Desetitisíce Rusů prchají do zahraničí. Do těchto zemí utíkají nejčastěji
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině vyvolala masivní migraci, a to nejen Ukrajinců. Ze své domoviny uprchly i desetitísce Rusů. Někteří utíkají do exilu před režimem Vladimira Putina, jiní před drtivými následky mezinárodních sankcí. Jejich nejčastější cílovou destinací je Turecko, Arménie a Gruzie, uchylují se ale i do jiných postsovětských republik.

Strach ze zatčení, vyhnutí se vojenské službě nebo úprk před ekonomickými problémy – to jsou jedny z důvodů, proč desetitisíce Rusů prchají ze své země poté, co začala invaze na Ukrajinu. Přesný počet lidí, kteří z Ruska utekli, není známý.

Například v Arménii žije podle oficiálních údajů 75 tisíc Rusů, píše německý deník ntv.de. Právě Arménie je jednou ze zemí, kam Rusové v těchto dnech prchají nejvíce. Hotely, penziony i byty k pronájmu jsou v Jerevanu plně obsazeny.

Související obsah

​Dalším významným útočištěm je Gruzie. Stejně jako v Arménii se tam hovoří rusky, začlenit se do tamní společnosti je tak pro prchající Rusy snazší. Místní úřady do poloviny března evidovaly více než 30 tisíc migrantů z Ruska. Podle ministerstva vnitra jich ale 17 tisíc zemi opět opustilo.

Příliv Rusů zaznamenaly i jiné postsovětské republiky, například Uzbekistán nebo Kyrgyzstán. "Koupili jsme letenky do Taškentu, protože byly k dispozici okamžitě a za rozumnou cenu," řekla Radiu Svoboda Marina, která s manželem a jejich třemi dětmi uprchla do Uzbekistánu už v březnu. "Báli jsme se, že zavřou hranice. Takže jsme tam nechali všechno, byt i auta, a naskočili do letadla," dodala.

Podobný příběh vyprávěla i Julia, která odjela do Kyrgyzstánu. "Dokonce jsme zapomněli zabalit některé z nejzákladnějších věcí jako zubní kartáčky a mýdlo, protože jsme spěchali," prozradila.

Související obsah

​Častou cílovou destinací pro Rusy je Turecko. V Istanbulu, stejně jako v Jerevanu, funguje ruská iniciativa Archa, která se stará o migranty z Ruska. Zajišťuje ubytování především těm, kteří museli zemi narychlo opustit kvůli hrozbě zatčení.

"Snažíme se jim nabídnout jakoukoli pomoc, aby u nás mohli alespoň nějaký čas zůstat zdarma a zjistit, co je čeká dál," řekla Eva Rapoportová, dobrovolnice z organizace Archa, která působí v Istanbulu. Rusové mohou do Turecka vstoupit bez víz a Istanbul nechává vzdušný prostor pro ruská letadla otevřený. Rusové jsou navíc na Turecko zvyklí – každoročně tam na dovolenou zamíří miliony z nich.

Bohatší Rusové migrují také do Spojených arabských emirátů.

Česká vláda minulý týden představila dlouhodobý plán na zvládání uprchlické vlny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz