Domácí

Houbařská sezona v ohrožení! Hrozí, že houby vůbec nebudou, říká mykolog

Houbařská sezona v ohrožení! Hrozí, že houby vůbec nebudou, říká mykolog
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Situace se pro houbaře zhoršuje rok co rok. Redakce TN.cz zjišťovala mezi českými houbaři, jak to letos vypadá se sezonou. A zprávy jsou špatné.

Snad ještě horší než loni. Tak v současné době hodnotí letošní houbařskou sezonu mykologové a členové houbařských spolků napříč Českou republikou.

Za vším je hlavně počasí, a to především málo dešťů. "Na jižní Moravě je to opravdu velice špatné. Je sucho. Ty deště, co byly, spadlo takových 6 až 10 milimetrů, to bylo spíše takové zavlhnutí. Po těch několika suchých létech je to podhoubí zřejmě poničené a potřebuje nějakou dobu, aby se oživilo. Ta prognóza, pokud opravdu nezaprší, tak to bude hodně špatné," popsal mykolog Vladimír Antonín z Moravského zemského muzea.

Do houbařské poradny v Brně podle Antonína nikdo nechodí, není totiž s čím. Pokud se přece jen někdo chce vydat na houby, má sledovat předpověď počasí a vyrazit do míst, kde předtím pršelo.

Související obsah

Olomoucký kraj

Podobně je na tom okolí Přerova v Olomouckém kraji. "Zatím je to špatné až bídné. Je málo deště, je hrozně sucho a fouká vítr. Jarní houby, hlavně smrže a kačenky, chtějí dost vlhka. Teď je jejich sezona, ale jsou to spíš ojedinělé nálezy. Už by mohly být závojenky a májovky, ale to chce, aby popršelo, pak to jde. Tady však padlo jen pár kapek, to je nic. Loni taky žádná sláva," srovnal předseda Mykologického spolku Přerov Milan Plášek.

Plzeňský kraj

Mizerné jsou možnosti pro houbaře rovněž v Plzeňském kraji. "Zatím přicházely v úvahu kačenky. Kromě smržů a ucháčů roste jako jedna z prvních. Na kačenky jsme měli dvě lokality – směrem na Karlovy Vary a potom na Rokycansku. Kolegové byli před týdnem na tom severu a ukazují prázdné košíky, a ještě ke všemu, než tam dojeli, to byla sobota před Velikonocemi, tak tam napadlo pět centimetrů sněhu. Pak kolegyně hledala ještě na severu kolem Líšťan, nenašla nic," shrnul vedoucí Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek.

A situace je podle Hájkova vyprávění dokonce horší než loni, kdy bylo hub také málo. "Penízovky smrkové by už měly růst, mám na ně místo. Našel jsem horko těžko pět plodniček na dvou místech. Loni v tuhle dobu jich byly stovky. Nemám ani zprávy, že by se objevovaly smrže, vůbec nic, nejsou. Je to chabé, musíme si počkat," vyložil.

Související obsah

Středočeský kraj

Prázdno je také v okolí Poděbrad ve Středočeském kraji. "Mám místo, kde nacházívám stovky kačenek, letos tam nebyla ani jedna. Je sucho a vyfoukáno. Ten vítr je snad ještě horší než to sucho. Ta houba nemá šanci růst. I kdyby byla nějaká vláha, tak kvůli vysušujícímu větru ji houba nesežene. Dokonce i na Slovensku je to bída, teď od čtvrtku do neděle jsem byl ve Štúrovu a je to hrozné," podělil se o své zkušenosti předseda Spolku houbařů Poděbrady Daniel Kvasnička.

Královéhradecký kraj

Situaci na Královéhradecku přiblížila mykoložka Muzea východních Čech Tereza Tejklová. "Střídalo se sucho a v noci byly i přízemní mrazíky. Nicméně co vidím na sociálních sítích, tak se už objevují kačenky nebo jiné smržovité houby, ale co tak říkají známí kolegové nebo i běžní houbaři, tak je to o poznání slabší než v předchozích letech," řekla.

Pro houbaře v kraji, pokud chtějí zvýšit své šance alespoň na skrovný úlovek, poradila lokality s potočními luhy, kde rostou jasany. Místa, kde se v tuto dobu daly houby najít v jiných letech, totiž nemají houbařům co nabídnout.

​Minulý rok se mluvilo o nejhorší houbařské sezoně za 10 let. Připomeňte si, jaká byla tehdy situace v reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz