Koronavirus

Zveřejnili studii o infarktech po očkování. Nejohroženější jsou mladí muži

Zveřejnili studii o infarktech po očkování. Nejohroženější jsou mladí muži
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Vědecká studie ve skandinávských zemích prokázala, že opakované očkování na covid-19 může nejčastěji uškodit mladým mužům. Ti totiž po vakcinaci mohou prodělat vzácný zánět srdečního svalu. Celkově je ale šance na srdeční problémy velmi nízká.

Velká studie, která proběhla v Dánsku, Finsku, Norsku a Švédsku od prosince 2020 do října 2021, dokázala, že riziko zánětu srdečního svalu (myokarditida) po očkování proti covidu-19 je nízké. Tým vědců, vedený Rickardem Ljungem z Karolinska Institute ve Stockholmu, analyzoval data od 23,1 milionu lidí a zjistil, že nejvíce touto vzácnou chorobou trpí mladí muži.

"Výsledky této velké studie ukázaly, že jak první, tak druhá dávka vakcín od Moderny byla spojena se zvýšeným rizikem myokarditidy a perikarditidy (onemocnění srdečních obalů, pozn. red.). U jedinců, kteří dostali dvě dávky stejné vakcíny, bylo nejvyšší riziko myokarditidy u mladých mužů ve věku 16 až 24 let. To potvrzuje zjištění čtyř až sedmi příhod nad normál za 28 dní na 100 tisíc očkovaných oběma dávkami. S vakcínou od společností BioNTech a Pfizer to bylo o dalších čtyři až sedm případů více," uvedli vědci v časopise Jama Cardiology s tím, že nikdo z lidí ve věku do 40 let na tuto chorobu nezemřel.

Související obsah

Vzácná nemoc se ale může objevit po každém očkování. "Svou roli v tom můžou hrát autoimunitní procesy a také druh očkování," řekl pro TN.cz přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Brně Milan Sova.

Proč je po očkování zasažena nejvíce právě skupina mladých mužů, zatím ale není jasné. "Podle mých informací tento fakt zatím nikdo nedokázal odůvodnit," dodal Sova.

Očkování a vývoji epidemie covidu-19 se věnovalo také vysílání TN LIVE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz