Ekonomika

Poslanec Skopeček: Někteří uprchlíci tu budou dlouho. Vstup na trh práce usnadní jejich integraci

Podle experta na ekonomiku a poslance Jana Skopečka (ODS) teď Česko stojí před tématem, jakým způsobem zvládnout uprchlickou vlnu v dlouhodobém horizontu. Ve čtvrtek v pořadu Snídaně s Novou uvedl, že čím déle konflikt potrvá, tím déle u nás budou Ukrajinci zůstávat a je potřeba vytvořit takové podmínky, aby mohli pracovat a jejich děti mohly chodit do škol.

"Jsem přesvědčen, že někteří tu budou zůstávat dlouho a nebudou se vracet na Ukrajinu. Tím, jak konflikt bude pokračovat a bude dlouhý, tak roste pravděpodobnost lidí, kteří tu zůstanou, a tady je potřeba vytvořit podmínky, aby děti uprchlíků mohly chodit do škol a byly kapacity ve školách a ve školkách. Je potřeba zjednodušit přístup uprchlíků na pracovní trh," řekl ekonom a poslanec Jan Skopeček.

Podle Skopečka je pro integraci uprchlíků důležité, aby začali pracovat. Je však potřeba se vypořádat i s dalšími věcmi. "Některé nálady, které v české společnosti vznikají o tom, že uprchlíci snad žijí na úkor našich občanů a našim občanům se nepomáhá a pomáhá se jenom Ukrajincům, jsou absolutní nesmysly, tak to je potřeba zvládnout, abychom tyto populistické nálady nerozdmýchávali," uvedl poslanec, ale dodal, že čeští občané dokázali, že jsou solidární a ve finanční pomoci Ukrajině se umístili jako třetí na světě.

Související obsah

​Skopeček ve Snídani s Novou vysvětlil, že není zatím možné odhadnout, kolik peněz bude potřeba vynaložit na zvládnutí uprchlické vlny, protože nevíme, jak dlouho bude konflikt trvat a jak dlouho zde Ukrajinci zůstanou.

"Myslím si, že náklady budou v řádu desítek miliard korun, pokud budeme chtít zajistit kapacity ve školách, ubytovací kapacity. Bezesporu to je o státním rozpočtu. Poté, co konflikt vypukl, jsme už říkali, že to bude stát peníze a že Českou republiku čeká pravděpodobně novela státního rozpočtu," sdělil poslanec s tím, že v loňském roce byl rozpočet kvůli covidu-19 novelizován třikrát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz