Domácí

Dodavatel vyzval klienty ke změně smluv, zafixované ceny plynu jsou moc nízké

Dodavatel vyzval klienty ke změně smluv, zafixované ceny plynu jsou moc nízké
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Pražská plynárenská pořádně naštvala některé klienty. Přestože u ní mají zafixované výhodné ceny plynu, informovala je dopisem, že s nimi chce uzavřít nové smlouvy, kde by platili více. Vysvětluje to tím, že kvůli válce na Ukrajině jsou pro ni stávající smlouvy strašně nevýhodné.

Některým zákazníkům společnosti Pražská plynárenská přišel od jejich dodavatele překvapivý dopis. V něm dodavatel plynu požadoval změnu již vyjednaných podmínek smlouvy, aby mohl zdražit. Současná dohoda má být kvůli válce pro Pražskou plynárenskou příliš nevýhodná.

Jedním z těchto odběratelů je i sdružení vlastníků jednotek v Praze, které zaštiťuje firma iDomečky. V dopise Pražská plynárenská vyzývá sdružení k novému jednání o smlouvě o dodávkách plynu. Odkazuje se přitom na občanský zákoník, který má firmě dodávat právo přehodnotit kontrakt, pokud je pro jednu ze stran příliš nevýhodný.

Související obsah

Podle zástupce firmy iDomečky ale jde pouze o pokus Pražské plynárenské navýšit doposud zafixované ceny u již sjednaných smluv. "Podle mě to je psychologický nátlak, kterým se snaží zdražit plyn, i když na to nemají nárok," myslí si jednatel firmy iDomečky Petr Mareš. V případě nutnosti je firma připravena se jednáním bránit a trvá na současné smlouvě.

Smlouvu iDomečky s Pražskou plynárenskou uzavřely v loňském lednu a má platit až do konce roku 2023. Součástí smlouvy je i bod, podle nějž nemůže plynárenská firma bez souhlasu klienta navýšit předem dohodnuté ceny.  

Pražská plynárenská však tvrdí, že se jen pokouší najít kompromis mezi společností a jejími odběrateli. "Jde pouze o návrh k jednání o smlouvě. V žádném případě do jednání naše klienty nechceme nutit," uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Zároveň také dodal, že nejde o plošně rozeslanou výzvu, která by se týkala všech klientů. "Jedná se o individuální případy. Výzvy jsme rozeslali pouze části středních odběratelů, kterým jsme ochotni navrhnout výhody za jejich ústupky," dodal Vránek. Jako příklad výhod uvádí možnost uzavření smlouvy na delší dobu.

Související obsah

Pražská plynárenská se v dopise, v němž své klienty vyzvala k novému jednání o smlouvě, odkazuje na paragraf 1 765 občanského zákoníku. Ten uděluje stranám obchodní dohody právo přehodnotit smlouvu, pokud nastanou nepředvídatelné okolnosti, kdy je smlouva pro jednu ze stran příliš nevýhodná.

"Dojde-li ke změně okolností tak podstatné, že změna založí v právech a povinnostech stran zvlášť hrubý nepoměr znevýhodněním jedné z nich, má dotčená strana právo domáhat se vůči druhé straně obnovení jednání o smlouvě. Musí však prokázat, že změnu nemohla rozumně předvídat ani ovlivnit," stojí v paragrafu 1 765 občanského zákoníku.

Podle Pražské plynárenské je právě takovou okolností konflikt na Ukrajině. "Probíhající válečný stav na Ukrajině má významný dopad na nárůst ceny komodity i souvisejících nákladů spojených se zajištěním dodávek. Obnoveným smluvním nastavením bychom společně řešili úpravu ceny dodávky, aby reflektovala současné tržní podmínky," píše společnost v dopise svým odběratelům.

Související obsah

Z právního hlediska však Pražská plynárenská novou smlouvu na základě tohoto postupu u soudu nejspíše nevynutí. "Způsob donucení existuje, ale právně nejistý," myslí si advokát Adam Kopecký. Podle něj totiž české soudy na podobné výzvy málokdy slyší.

Pražská plynárenská měla podle Kopeckého změny v cenách očekávat. "Potenciální změny v ceně plynu jsou podle mě něčím, co měli předvídat. Je samozřejmě na rozhodnutí soudu, jestli jim umožní vyjednání nové smlouvy," sdělil Kopecký.

Nejistota možného vynucení tak může být důvodem, proč Pražská plynárenská k celé věci přistupuje s nabídkou kompromisu a výzvou k dohodě a ne přímým právním sporem. "Moc velkou šanci u soudu nejspíše nemají, proto to dělají tímto způsobem," odhadl Kopecký.

V Česku topí plynem 2 600 000 domácností. Mnozí hledají alternativní zdroje tepla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz