Koronavirus

Vakcinace čtvrtou dávkou by mohla začít v létě. Experti se přou, koho přeočkovat

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by mohlo přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru začít v Česku už v srpnu. Týkalo by se především starších lidí. Ale odborníci se přou o to, od jakého věku lidi přeočkovávat.

Každý rok na přeočkování proti koronaviru počínaje letošním podzimem. Určené bude především pro ty, kterým hrozí rizikový průběh. "Ten nejpravděpodobnější scénář je pravidelné přeočkování rizikových skupin. Řekněme u seniorů a lidí nad 55 let by to očkování mělo začít někdy od srpna," sdělil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle některých odborníků by ale mělo přeočkování cílit jen na ty nejstarší. "Preferujeme kategorii 65 plus. Ona i Evropská léková agentura v tuto chvíli dokládá, že jsou přesvědčivá data pro lidi starší 80 let," vysvětlil vakcinolog Roman Chlíbek.

Související obsah

"Za základní očkování bych považovala tři dávky. Prostě bude fungovat to, co funguje s dalšími viry. To znamená občas se nakazíte buď bezpříznakově, nebo s lehkými příznaky. To stimuluje imunitu a není nutné dostávat další dávky," má jasno viroložka Ruth Tachezy.

Není ale vyloučené, že by některé evropské státy mohly v budoucnu vyžadovat čtvrtou dávku kvůli cestování. Tomu by ale mohlo pomoci zabránit i Česko. "Ten problém je ten, že členské země mají právo na výjimky z těch jednotných pravidel. Bohužel komise v té aktualizaci nenavrhla žádnou změnu, která by se týkala zrušení těch výjimek," sdělil poslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

"Jako ministr zdravotnictví předsedající země udělám vše pro to, aby ty pravidla v Evropě byla co nejjednotnější," má jasno Válek. Vedle toho se prý ministr zdravotnictví bude snažit o jednotnost i u dalších protikoronavirových opatření, například u nošení roušek.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz