Domácí

Čtvrtá dávka je předčasná, prioritou je nová vakcína, tvrdí expert

Očkování rizikových skupin čtvrtou dávkou proti koronaviru, o kterém od srpna uvažuje ministerstvo zdravotnictví, je podle některých odborníků předčasné. Prioritou by prý měla být hlavně nová vakcína, která bude účinná jak proti variantě omikron, tak proti budoucím mutacím viru.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že očkování čtvrtou dávkou proti covidu-19 začne v České republice už v létě. Podle některých odborníků je ale výzva k přeočkování čtvrtou dávkou v tuto chvíli předčasná.

"V tuto chvíli bych zatím nevyhlašoval nějakou akci očkování čtvrtou dávkou běžné populace, protože k tomu zatím není dostatek údajů," má jasno epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Problémem je také to, že koronavirus v průběhu času mutuje a původní vakcíny ztrácí účinnost. "Když to prostě bude potřeba, tak se naočkovat nechám. Já mám teda zatím jenom dvě dávky a čeká mě třetí," řekl v anketě TV Nova jeden z oslovených.

"Pokud to bude prospěšné a nebude tady za rok komentář, jak se chystají na 10. dávku, zvážím, jestli ano, nebo ne," přidal se další.

"My v tuhle chvíli v podstatě nemáme vakcínu, která by byla korespondující se stávající variantou omikron. Musíme zvážit, jakým způsobem k tomu na podzim přistoupit," doplnil Prymula. Důležité tedy bude, aby vědci vyvinuli vakcínu účinnou jak proti omikronu, tak proti případným budoucím mutacím koronaviru.

Přemysl Kosejk, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz