Zahraničí

ON-LINE: Putin ztratil zájem o mírovou dohodu. Chce jen větší území, píše se v zahraničí

Prezident Vladimir Putin podle zahraničních médií ztratil zájem o mírová jednání. Jeho jediným cílem je získat co největší území. Do Kyjeva v neděli dorazili americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Autstin. Jednat mají s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ruské síly i nadále pokračují v ostřelování Azovstalu. Podle jednoho z členů pluků Azov tam padají bomby každé tři minuty. Rakousko je proti tomu, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie (EU). Na Evropském mediálním summitu to řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

  • Americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin dorazili do Kyjeva.
  • Rakousko nesouhlasí se vstupem Ukrajiny do Evropské unie.
  • Velká Británie pošle Ukrajincům 20 pojízdných houfnic.
  • Při ostřelování ukrajinského města Oděsa zemřelo v sobotu nejméně osm lidí, včetně tříměsíčního dítěte. Dalších 18 bylo zraněno.
  • EU hodlá během několika týdnů uvalit embargo na ruskou ropu.
  • Ruský velvyslanec v Kanadě obvinil USA z potenciálních provokací o zbraních hromadného ničení.
  • Zprávy o únosu honorárního konzula Bulharska v Melitopolu nejsou pravdivé.
  • U Mariupolu byl objeven další masový hrob, může v něm být pohřbeno až 1 000 lidí.
  • Rusko hodlá vytvořit první pluk vyzbrojený raketami Sarmat schopnými nést jaderné hlavice.

Ruský prezident Vladimír Putin nemá podle zahraničních médií zájem o mírová jednání, která by mohla vyřešit konflikt na Ukrajině. Místo toho chce dobýt co největší území. S odkazem na zdroje blízké Kremlu o tom informoval list Financial Times. "Putin upřímně věří nesmyslům, které slyší v ruské televize a touží po velkém vítězství," uvedl zdroj.

Ukrajina by neměla být členem Evropské unie. Právě to řekl na summitu v rakouském Lechu rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Podle portálu Heute doplnil, že by Ukrajina neměla být součástí EU ani nikdy v budoucnu. "Měla by existovat i jiná cesta než plné členství v EU," řekl Schallenberg. Jednou z variant by mohlo být například začlenění do Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Související obsah

Ruské jednotky stále pokračují v ostřelování Azovstalu. Zástupce velitele pluku Azov Svyatoslav Palamar bránící Azovstal uvedl, že obránci se drží už z posledních sil. Každé tři minuty padají na danou oblast bomby. "Přestože jsou Velikonoce, nepřítel pokračuje ve shazování leteckých bomb a v ostřelování lodí, střílí děla a nepřátelské tanky, pěchota se pokouší o útok," citovala Ukrajinská pravda Palamara.

Velká Británie poskytne Ukrajině vojenskou pomoc v podobě 20 pojízdných houfnic typu AS-90. Spolu s nimi dodá také 45 tisíc dělostřeleckých granátů. Na Ukrajinu poputují v průběhu příštího týdne. Houfnice mají dostřel až 24 kilometrů a dokáží vypálit třikrát za deset vteřin, uvádí zpravodajská agentura Interfax.

Rusko přesunulo k ukrajinským hranicím taktické raketové systémy Iskander-M. Jde o systém schopný vystřelit balistické rakety s dosahem přibližně 500 kilometrů. V současnosti se nacházejí v Bělgorodské oblasti v Rusku, zhruba 60 kilometrů od ukrajinských hranic, píše portál Ukrinform.

Ruské síly zaútočily v sobotu na ukrajinské přístavní město Oděsa. To se stalo terčem střel Kalibr s plochou dráhou letu. Podle úřadů zemřelo nejméně osm lidí, včetně tříměsíčního miminka. Zraněno jich bylo 18. Zasaženo bylo také několik budov. "Obyvatelé města slyšeli výbuchy v různých částech. Byly to raketové útoky i práce naší protivzdušné obrany," citovala CNN poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka.

Související obsah

Starosta Melitopolu Ivan Fedorov oznámil v televizním vysílání, že "před několika hodinami vešlo ve známost, že v Melitopolu byl unesen honorární konzul Bulharska". Starosta také dodal, že k 23. dubnu bylo více než 50 jeho kolegů "uneseno po celé zemi a dnes je 29 ve věznicích". Informace přinesla Ukrajinská Pravda. Podle portálu Hromadske je ale honorární konzul Serhij Želev v bezpečí doma v Bulharsku a zprávy o jeho únosu jsou nepravdivé. Odkazuje se přitom na bulharské ministerstvo zahraničí.

U hřbitova v okupované vesnici Vinogradne vzdálené asi 5 kilometrů od Mariupolu byl objeven další masový hrob. Podle místních úřadů zde může být pohřbeno nejméně 1 000 lidí. Poradce mariupolského starosty Petr Andrujščenko uvedl, že ruští vojáci odváží civilisty unesené v Mariupolu na Dálný východ. Dohromady 308 občanů Mariupolu, z toho 90 dětí, měli vojáci odvézt 21. dubna do Vladivostoku na východním okraji Sibiře, píše portál Ukrajinská pravda.

O sobotním dění na Ukrajině si můžete přečíst zde.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz