Zahraničí

"Jaderné zbraně bude chtít každý, zaplaví svět!" varuje Trumpova exporadkyně

"Jaderné zbraně bude chtít každý, zaplaví svět!" varuje Trumpova exporadkyně
Zdroj: militaryphotos.com

Bývalá poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Fiona Hillová se obává, že válka na Ukrajině povede k tomu, že se další a další státy budou snažit získat jaderné zbraně. Ruský prezident Vladimir Putin podle ní státníkům ukázal, že když je máte, můžete si dělat, co chcete a nikdo na vás nemůže.

Podle Hillové řada států přehodnotí svůj postoj k jaderným zbraním. "Otázka jaderných zbraní ve světě je něco, čeho by se měl každý obávat, protože Putin v podstatě každé zemi říká 'Jaderné zbraně opravdu potřebujete'," citoval z rozhovoru pro britské rádio BBC 4 deník Daily Mail.

"Celou myšlenku nešíření jaderných zbraní v podstatě hodil do koše, protože je evidentní, že důvod, proč nejdeme po Rusku vším, co máme, je, protože mají jaderné zbraně a řekl, že je připravený je použít," pokračuje bývalá poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Připomíná, že ruský prezident už na začátku války varoval Západ, že jakékoliv vměšování bude mít následky, "jaké svět nikdy neviděl". Rusko jadernou kartou několikrát zahrozilo. Putin jaderné síly, tedy jednotky, které jejich odpálení mají na starosti, uvedl pár dní po začátku invaze do nejvyšší pohotovosti. Teď Rusko otestovalo novou mezikontinentální balistickou raketu RS-28 Sarmat, v názvosloví NATO označené jako Satan 2.

Související obsah

​"Každý na to teď kouká a říká si: 'Dobře, pokud si chci dělat se svým sousedem, co chci, potřebuju jaderné zbraně', to je to, co nám Putin říká. A zároveň si každý říká: 'pokud mám být v dobré pozici pro obranu, nemohu spoléhat na to, že mi někdo přijde pomoci, potřebuju jaderné zbraně'," vysvětluje Hillová.

Podle ní je to ještě nebezpečnější situace, než byla za studené války, kdy byl svět rozdělený na dva bloky. "Tohle je nová situace, to nebylo ani za studené války. Vyžaduje to novou úroveň velmi rozsáhlé diplomacie," dodala.

Zmiňovala příklad dvou zemí, které mohou přehodnocovat svoji politiku nevlastnit jaderné zbraně, ale spoléhat se na ochranu Spojených států. Jsou jimi Japonsko, které má největší obavy z jaderné Číny, a Jižní Korea. Ta má sice nad svým severním sousedem konvenční převahu, ale KLDR má jaderné zbraně.

Související obsah

​Většina států světa jsou signatáři smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Ta pět jaderných mocností, které je v době podpisu měly, zavazuje k jadernému odzbrojení a další země k tomu, že tyto zbraně nebudou vyvíjet. Za jaderné mocnosti smlouva uznává USA, Rusko, Čínu, Velkou Británii a Francii. Jaderné zbraně vyvinuly také Indie a Pákistán, které smlouvu nepodepsaly, a v posledních letech i KLDR. Zbraně má zřejmě i Izrael, který to ale veřejně nepřiznává.

Za stát, který se je potenciálně snaží vyvinout, je dlouhou dobu považován Írán. Odborníci se obávají, že jaderný Írán způsobí, že tyto zbraně si bude chtít pořídit i Saúdská Arábie. Naopak Jihoafrická republika jaderné zbraně v 80. letech vyvinula, ale v další dekádě se jich vzdala. Vzdaly se jich i státy, na jejichž území zůstaly po rozpadu SSSR. Právě Ukrajina na svém území měla 3 000 hlavic, odevzdala je ale Rusku. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz