Zajímavosti

Odborník varuje před chybou při sprchování. Může způsobit vypadávání vlasů

Odborník varuje před chybou při sprchování. Může způsobit vypadávání vlasů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Sprchovat se horkou vodou je pro mnoho lidí nedílnou součástí jejich života. Podle odborníka to ale neprospívá našim vlasům a může to přispět k jejich vypadávání. Pokud tento problém trápí i vás, možná byste měli ubrat teplotu vody.

Není nad to přijít domů, obzvlášť při chladném a sychravém počasí, a dopřát si horkou sprchu. Tento rituál ale podle odborníka není pro naše vlasy prospěšný, píše deník The Sun. Sam Cinkir, generální ředitel společnosti Este Medical Group, která sdružuje kliniky specializující se na pleť a vlasy, tvrdí, že způsob mytí může být příčinou vypadávání vlasů.

Tímto problémem jsou podle něj nejvíce ohrožení právě lidé, kteří se sprchují horkou vodou. "Většina lidí miluje horkou sprchu před nebo po dlouhém dni. Pomáhá nám to uvolnit se, ale příliš horká sprcha může způsobit velké škody na pokožce i vlasech," varuje Cinkir.

Související obsah

​"Zpomaluje průtok krve. Pokožka hlavy ale potřebuje dobrý oběh krve, aby byl zajištěn zdravý růst vlasů," uvedl Cinkir a vysvětlil, že horká voda na pokožce hlavy umožňuje rozšiřování pórů, čímž se oslabují kořínky vlasů. Ty pak častěji vypadávají.

Dodal, že sprchování v horké vodě může také způsobit, že vlasy budou křehčí a náchylnější k lámání. Není to vhodné ani pro lidi, které trápí lupy. "Sprchování vodou s tak vysokou teplotou, že poškozuje pokožku hlavy, může vést k extrémnímu vysušení pokožky a lupům," konstatoval Cinkir.

Související obsah

​Není podle něj nutné se sprchovat ve studené vodě, nejlepší je nalézt zlatou střední cestu. Sprchovat bychom se měli teplou vodou a vlasy si následně opláchnout vlažnou, až studenou vodou, doporučuje odborník. Chladnější voda má pro lidské tělo i další výhody, například lepší prokrvení.

"Studená voda způsobí stažení cév, které se po vymizení podnětu opět roztáhnou a bohatě prokrví. Po pravidelném vodním otužování se cévní systém vytrénuje a zlepší se krevní zásobování," vysvětlují odborníci z rehabilitačního centra FYZIOklinika.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/date/lecba/sluzba-fokusovana-razova-vlna?start=1220

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz