Domácí

Ukrajinci se učí česky. Dospělí kvůli práci, děti si chtějí rozumět se spolužáky

Mnoho českých škol si pod svá křídla vzalo ukrajinské uprchlíky a snaží se jim pomoci s češtinou. Motivací pro dospělé je snadnější shánění práce a začlenění do společnosti. Děti si zase prý chtějí lépe rozumět s českými spolužáky.

Zdravotní sestřičky, účetní, manažerky anebo třeba učitelky, děti a studenti. Těm všem prý rozhodně nechybí studijní nadšení. "K dnešnímu dni máme za sebou asi pátou lekci a nejtěžší pro naše hosty z Ukrajiny je výslovnost málo známých hlásek, především ř," řekl v pondělí televizi Nova Zdeněk Víšek, učitel českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Hodiny českého jazyka mívají konkrétní téma. "Přizpůsobujeme je nějaké aktuální situaci, aktuálnímu tématu. Takže komunikace s úřady, nakupování, aby hlavně porozuměli, protože čeština je velmi složitý jazyk," vysvětlil učitel českého jazyka a občanské nauky Pavel Novák.

Související obsah

​Pedagogové ukrajinské uprchlíky vyučují ve svém volném čase, a to zcela zdarma. Jedním z nich je i 56letý pan Ovčarik. Ten sice není učitel, k výuce se ale přihlásil jako dobrovolník. Chtěl prý hlavně pomáhat.

"My jsme tady taková dobrá parta, já jsem spíš takový pomocník. Normálně podnikám, ale spolupracuji s kolegy ve škole. Pro mě to bylo zajímavé procvičit si znovu ruštinu. Studoval jsem v Sovětském svazu," řekl o sobě dobrovolník Rostislav Ovčarik.

Kurzy češtiny začaly na gymnáziu už 24. února. "Předpokládáme, že budou trvat do hlavních prázdnin a po prázdninách zřejmě budou pokračovat," informoval ředitel gymnázia ve Slaném Milan Dundr. Kurzy českého jazyka gymnázium pořádá každé pondělí a čtvrtek.

ada, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz