Domácí

Ukrajinci se učí česky. Dospělí kvůli práci, děti si chtějí rozumět se spolužáky

Mnoho českých škol si pod svá křídla vzalo ukrajinské uprchlíky a snaží se jim pomoci s češtinou. Motivací pro dospělé je snadnější shánění práce a začlenění do společnosti. Děti si zase prý chtějí lépe rozumět s českými spolužáky.

Zdravotní sestřičky, účetní, manažerky anebo třeba učitelky, děti a studenti. Těm všem prý rozhodně nechybí studijní nadšení. "K dnešnímu dni máme za sebou asi pátou lekci a nejtěžší pro naše hosty z Ukrajiny je výslovnost málo známých hlásek, především ř," řekl v pondělí televizi Nova Zdeněk Víšek, učitel českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Hodiny českého jazyka mívají konkrétní téma. "Přizpůsobujeme je nějaké aktuální situaci, aktuálnímu tématu. Takže komunikace s úřady, nakupování, aby hlavně porozuměli, protože čeština je velmi složitý jazyk," vysvětlil učitel českého jazyka a občanské nauky Pavel Novák.

Související obsah

​Pedagogové ukrajinské uprchlíky vyučují ve svém volném čase, a to zcela zdarma. Jedním z nich je i 56letý pan Ovčarik. Ten sice není učitel, k výuce se ale přihlásil jako dobrovolník. Chtěl prý hlavně pomáhat.

"My jsme tady taková dobrá parta, já jsem spíš takový pomocník. Normálně podnikám, ale spolupracuji s kolegy ve škole. Pro mě to bylo zajímavé procvičit si znovu ruštinu. Studoval jsem v Sovětském svazu," řekl o sobě dobrovolník Rostislav Ovčarik.

Kurzy češtiny začaly na gymnáziu už 24. února. "Předpokládáme, že budou trvat do hlavních prázdnin a po prázdninách zřejmě budou pokračovat," informoval ředitel gymnázia ve Slaném Milan Dundr. Kurzy českého jazyka gymnázium pořádá každé pondělí a čtvrtek.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz