Zahraničí

Další cíl Ruska? Evropská země se po útocích bojí invaze

Další cíl Ruska? Evropská země se po útocích bojí invaze
Vojáci z Podněstří | Zdroj: Profimedia

Moldavsko se obává ruské invaze. Na jeho území je totiž Podněstří, tedy proruský separatistický útvar, který nyní tvrdí, že za poslední dva dny se na jeho území odehrály tři teroristické útoky.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová svolala na úterý bezpečnostní radu státu. Země se v současnosti obává ruské invaze. Separatistické Podněstří totiž tvrdí, že se za poslední dva dny stalo cílem tří teroristických útoků.

Podněstří se nachází na území Moldavska. Ovládají jej ale proruští separatisté a v oblasti se od 90. let, kdy se tento útvar odtrhl od Moldavské sovětské socialistické republiky, nachází ruští vojáci. 

Související obsah

Od začátku války na Ukrajině se tedy podle webu stanice Al-Džazíra této oblasti obává jak moldavská, tak ukrajinská vláda. Ukrajinci mají strach, že z Podněstří Rusové zaútočí na jejich území. Moldavsko má strach, že Rusko zahájí invazi, jako to udělalo 24. února na Ukrajině.

V úterý informovalo podněsterské ministerstvo vnitra o útoku na tamní televizní vysílače. V pondělí došlo na tomto území k několika výbuchům. Ty měly zasáhnout i ministerstvo státní bezpečnosti. V Podněstří vyhlásili červený stupeň teroristického nebezpečí. 

"Exploze vysílačů v Podněstří jsou spojeny s proválečnými silami uvnitř regionu," řekla na tiskové konferenci po jednání bezpečnostní rady státu moldavská prezidentka. Země posílí bezpečnost státních institucí. 

Sanduová kvůli situaci zatím nemá v plánu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neplánuje se ani blokáda Podněstří. Moldavsko podle prezidentky podporuje mírové a diplomatické řešení.

Související obsah

"Nemůžeme nevěnovat pozornost tomu, co se děje v blízkosti bezpečnostní zóny. V blízké budoucnosti přijme vedení rozhodnutí na ochranu zájmů Podněstří," prohlásil podle ruské agentury RIA Novosti v úterý spolupředseda Společné kontrolní komise (JCC) pro řízení mírové operace Oleg Beljakov. 

Podle ukrajinského deníku The Kyiv Independent tato situace připomíná stav na Ukrajině krátce před invazí Ruské federace. Z částí Doněcké a Luhanské oblasti, které ovládali proruští separatisté, totiž před válkou přicházela podobná vyjádření. Pár dní před invazí Rusko uznalo nezávislost Doněcké a Luhanské republiky a tvrdí, že jejich ochrana je jedním z důvodů válčení v zemi.

Ruská armáda se pravděpodobně snaží obklíčit ukrajinské obránce na východě Ukrajiny:
TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz