Domácí

Zemřel úspěšný básník a oblíbený učitel. Bylo mu 70 let

Zemřel úspěšný básník a oblíbený učitel. Bylo mu 70 let
Básník a literární historik Vladimír Křivánek Zdroj: S povolením: Praha město literatury

Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve středu informoval o úmrtí básníka a vysokoškolského učitele Vladimíra Křivánka. Úspěšný poetik, který své lyrické verše poprvé publikoval v roce 1977, zemřel minulý týden ve věku 70 let.

Ve věku 70 let zemřel úspěšný básník, literární kritik, historik a vysokoškolský učitel Vladimír Křivánek. O jeho úmrtí informoval ve středu na svých stránkách Ústav pro českou literaturu AV ČR.

"Vladimír Křivánek patřil k těm lidem, kteří literaturou žijí, ať již jako básník meditativních veršů, vnímavý literární kritik přesně rozpoznávající zajímavá literární díla, či vědec a vysokoškolský učitel specializující se především na interpretaci jemu blízkých tvůrců," napsala akademie.

Související obsah

Křivánek své lyrické verše veřejně přednášel od roku 1968. V časopisecké podobě je pak publikoval od roku 1977, o pět let později pak vydal první sbírku pod názvem Vypouštění holubice. Poetik také založil časopis pro mladou literaturu s názvem Iniciály.

"S Vladimírem Křivánkem jsme ztratili mnohostrannou osobnost, která významným způsobem po řadu let spoluutvářela českou literaturu a myšlení o ní," dodal ústav.

Vladimír Křivánek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz