Domácí

Lidé začali více využívat hromadnou dopravu. Impulsem jsou ceny pohonných hmot

Počty cestujících ve veřejné dopravě se opět začínají blížit stavu před vypuknutím pandemie. Za nárůstem počtu lidí v autobusech nebo vlacích stojí podle dopravců nejen ukončení povinnosti nosit respirátory, ale hlavně výrazné zdražování pohonných hmot.

Cestující začínají opět plnit veřejnou dopravu. Je to vidět nejen v MHD, ale i v linkových autobusech. Na některých spojích zaznamenali až 40% nárůst v počtu přepravených lidí. "V měsíci březnu jsme zaznamenali poměrně výrazný nárůst cestujících, je to pro nás určitě vzpruha, protože potřebujeme cestující," vyjádřil se Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje.

"V porovnání s rokem 2021, kdy těch cestujících bylo opravdu málo, byly tvrdé lockdowny, tak jsme možná o nějakých třicet procent zase zpátky," prozradila mluvčí českobudějovického dopravního podniku Barbora Smudková.

Související obsah

​Některé spoje se dokonce začínají blížit stavu před vypuknutím pandemie. Třeba pražské metro opět denně přepraví okolo dvou milionů cestujících. Výrazně totiž ubylo karantén. Snížilo se i množství lidí pracujících z domova.

Do zájmu o veřejnou dopravu se začínají promítat i rostoucí ceny pohonných hmot. Některým lidem se už teď vyplatí vyměnit auto za autobus. A to i přesto, že si od dubna za jízdenky připlácí víc. Pro ilustraci, například cestující linkovým autobusem z Brna do Prahy zaplatí 240 korun. Pokud by jel autem, vyjde ho to o víc než polovinu dráž.

Cestující od poloviny dubna nemusí mít ve veřejné dopravě respirátory. I to byl podle některých dopravců impuls k tomu, aby ji více využívali. Podle přepravců je ale otázkou, zda se jedná o dlouhodobý trend. To se prý ukáže až v následujících měsících.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz