Domácí

Velikonoce bez omezení. Vláda schválila konec roušek v hromadné dopravě

Velikonoce bez omezení. Vláda schválila konec roušek v hromadné dopravě
Jednání vlády Zdroj: Twitter / @strakovka

Vláda ve středu zrušila povinnost nosit v MHD respirátor. Tato změna bude platit od čtvrtka, premiér Petr Fiala (ODS) ale všechny vyzval, aby se chovali rozumně a zodpovědně. Vláda schválila snížení spotřební daně z pohonných hmot či strategii zvládání uprchlické vlny.

"Vláda může zrušit od půlnoci povinné nošení roušek a respirátorů i v městské hromadné dopravě," řekl na brífinku po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). "Můžeme si tak říct, že máme po dvou letech možnost si užít normální Velikonoce bez omezení. Přesto prosíme všechny, aby se chovali zodpovědně a rozumně," dodal.

Vláda schválila také návrh zákona, který snižuje spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50 koruny. "Opatření by se mělo pozitivně projevit na ceně pohonných hmot," uvedl Fiala. "Udělali jsme to proto, že některé země okolo nás už k tomuto kroku přistoupily," doplnil. Ceny energií se podle něj musí řešit na evropské úrovni.

"Naše vláda nasměrovala od začátku roku českým občanům 74 miliard korun na zmírnění důsledků rostoucích cen energií, cen pohonných hmot či dopadů války na Ukrajině," uvedl Fiala. 

Související obsah

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) také ve středu vládě předložil návrh na další zvládání uprchlické vlny. Vláda strategické priority ke zvládnutí dopadů uprchlické vlny schválila.

"S tím souvisí i několik rozhodnutí, jako je zřízení funkce národního koordinátora, který bude pracovat na strategické koncepci a povede strategickou skupinu," řekl Fiala na brífinku. Národním koordinátorem se stane Rakušan. 

Součástí priorit je například zaměstnávání uprchlíků, jejich integrace, školství či vnitřní bezpečnost. "Ten materiál, který vláda schválila, nabídneme veřejnosti k diskuzi," sdělil Fiala. Nyní se k němu budou podle něj vyjadřovat opozice či neziskové organizace, podle jejich poznatků se ještě může měnit. 

Související obsah

Podle Rakušana Česko uprchlickou vlnu zvládá. "Strategické cíle jsou samozřejmě poskytnutí efektivní pomoci, zároveň se snažíme o minimalizaci negativních dopadů na české občany," řekl. "Důležité je, že kriminalita v důsledku uprchlické vlny nestoupá," upozornil. Nyní se chce zaměřit na adaptaci Ukrajinců v Česku.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) bude jednat o pomoci Evropské unie s uprchlickou vlnou. Česko patří k zemím, které příchod uprchlíků postihl nejvíce. "V posledních týdnech čísla klesají, máme vyšší počet lidí, kteří vlaky odjíždějí, než přicházejí," prohlásil ale Rakušan. 

"Chceme do konce května mít přehled o tom, jaká bude pomoc Evropské unie," poznamenal Rakušan. Náklady na uprchlickou vlnu by podle něj neměly být vyšší než 60 miliard korun.

Související obsah

Zaměstnáváním uprchlíků už se zabývá i ministerstvo zdravotnictví. "Dnes jsem nařídil, aby se zřídila jakási ministerská linka pro ty zaměstnavatele, kteří chtějí ukrajinské lékaře, aby věděli, jak v tom případě postupovat. Ono jich tady zase tolik není, ale tady se dá velmi těžko navrhovat jedno univerzální řešení. Bude potřeba velmi individuální přístup podle typu zaměstnání a tak dále," řekl před středečním jednáním Válek.

Záznam tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz