Uprchlíci

Ukrajinu opustilo přes pět milionů lidí. Někteří se ale už vrací zpátky

Ukrajinu už opustilo více než 5,3 milionu lidí. Nejčastěji míří do Polska, kde už přijali tři miliony uprchlíků. Štáb televize Nova natáčel v uprchlickém centru na polsko-ukrajinských hranicích, kde jsou Ukrajinci rozdělováni a převáženi do ostatních zemí Evropy.

Štáb televize Nova natáčel s ukrajinskými manželi z Luhanské oblasti. Do Polska se dostali autobusem. Jejich dům Rusové srovnali se zemí. Syn žije s rodinou dlouhodobě v Moskvě.

"Náš dům je úplně zbořený, rozstříleli ho. Žádný domov už nemáme. Někam jdeme, ale kam... to nevím," řekl jeden z manželů televizi Nova. "Všechno tam strhli. Centrum postříleli. Školy, obchody, všechno zničili. Všechno tam hořelo. Syn řekl, že máme jít do Estonska, že nás tam vyzvedne, ale jestli ho někdy uvidím... nevím," vypověděla žena.

Související obsah

​Uprchlíky, kteří přejdou hranice, vozí nejčastěji do uprchlického centra v Korčově. Nejčastěji jsou to senioři nebo rodiny s malými dětmi.

"Máme tři děti. Bojíme se. Střílí tam, zabíjí, proto jsem utekli pryč. Náš domov... museli jsme ho opustit," popsal důvody pro útěk ze země jeden z uprchlíků. "Chtěli bychom do Česka. Řekli nám, že můžeme do Ostravy, Olomouce nebo Pardubic. Tam je šance, že nás prý přijmou," řekl další.

Lidský přístup

V centru pracují i čeští dobrovolníci. Situaci zvládají, už by ale prý po dvou měsících potřebovali vystřídat.

"My s nimi jen komunikujeme. Poté, co je vojáci nahází do autobusu, tak tady ti lidi dostanou normální přijetí, koukáme na ně jako na normální bytosti. Úplný základ. Nic jiného nepotřebují. I když jsou traumatizovaní, tak nemusíme být psychologové. Stačí si s nimi promluvit jako s lidmi," popsal práci s uprchlíky jeden z dobrovolníků.

Související obsah

​"Dobrovolníci tady nejsou lidé, to jsou bohové. Nic podobného jsem v životě nezažila," řekla dojatá uprchlice. Podle polské pohraniční stráže už ale čím dál víc lidí přechází hranice zpátky z Polska na Ukrajinu.

Štáb televize Nova na ukrajinsko-polských hranicích viděl, jak se řada Ukrajinců vrací zpátky do své rodné země. Ve frontě čekají 12 a více hodin. Převážně se vracejí do oblastí osvobozených od ruských vojsk.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz