Zahraničí

Do Česka a zase zpět. Mnoho uprchlíků se po útěku vrátilo opět na Ukrajinu

Z České republiky se na Ukrajinu denně vrací tisíce válečných uprchlíků. Většina z nich cestuje vlakem. Před odjezdem ale řada z nich úplně zbytečně stráví hodiny ve frontách před odborem pro azylovou a migrační politiku ministerstva vnitra. Čekají tam na takzvaný vízový štítek, který teď ale kvůli mimořádné situaci ve své zemi nepotřebují.

Do 22. března dostávali ukrajinští uprchlíci speciální dlouhodobá víza, kvůli kterým si museli vyřizovat vízový štítek v případě, že by chtěli opustit Česko a opět se do něj vrátit. Od 23. března už ale dostávají status dočasné ochrany, který jim zároveň zajišťuje, že mohou neomezeně cestovat mezi Ukrajinou a Českou republikou.

To řada z nich netuší. Před budovou odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra čeká denně několik desítek válečných uprchlíků.

Související obsah

​"Pokud by se vracel třeba zpátky na Ukrajinu, tak nepotřebuje žádnou změnu v rámci toho štítku. To znamená, že může odjet na Ukrajinu, podívat se třeba, jestli mu okupanti nerozbili barák a zase se vrátit zpátky," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Pro Ukrajinu aktuálně platí jiné podmínky než pro klasickou třetí zemi mimo schengenský prostor. Štítek je tedy nutné vyřídit pouze v případě cesty například do Spojených státu, Anglie nebo Kanady. "Bereme to tak, že Ukrajina je v tomto případě speciální. Další vlepený štítek nepotřebuje," řekl Krátoška.

"Jsem patriotka"

Jedním z uprchlíků, kteří se vrátili na Ukrajinu je i paní Anna, která strávila v České republice téměř dva měsíce. "Z Kyjeva jsme odjeli hned první den války. Počkali jsme půl dne a pak jsme pochopili, že je to nebezpečné, byli jsme vyděšení a chtěla jsem ochránit svoje děti," svěřila se.

Související obsah

Vystudovaná ekonomka si v České republice našla práci, podobně jako i další uprchlíci. "V jednu chvíli jsem to pak nevydržela a pochopila jsem, že se musím vrátit na Ukrajinu, protože jsem patriotka. Navíc je tam moje rodina, moji blízcí a manžel a já musím k nim," řekla paní Anna.

Teď už je zase doma. Ale nevylučuje, že kdyby se situace v okolí Kyjeva zhoršila, opět by hledala azyl v Česku. "Dorazili jsme do Kyjeva v pořádku, cesta nám zabrala den a půl, i když byl vlak tedy zpožděný zhruba o dvě hodiny. Situace je tady klidná," napsala televizi Nova po příjezdu na Ukrajinu paní Anna.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz