Domácí

Matematika dala žákům zabrat. Obstáli byste při přijímačkách? Zkuste si testy

Střední školy a gymnázia během čtvrtka dostávají výsledky přijímacích zkoušek. Ty letos podstoupilo přes 100 tisíc žáků, přičemž na všech oborech i gymnáziích dosáhli lepších výsledků z českého jazyka než z matematiky. Na konci článku si můžete vyzkoušet, jak byste dopadli v didaktickém testu z češtiny a matematiky.

Přijímacích zkoušek se účastnilo přes 104 tisíc uchazečů, z nichž 1 281 tvořili uprchlíci z Ukrajiny. Výsledky jsou podle mluvčího CERMATu Marka Lehečky víceméně stejné jako v roce 2019, kdy se konala jednotná přijímací zkouška ve stejném modelu jako letos.

Nedá se tak říct, že by byly didaktické testy těžší či lehčí než minule. I letos měli žáci celkově lepší výsledky z češtiny než z matematiky. Úplně nejlepších výsledků dosáhli žáci, kteří se hlásili na čtyřletá gymnázia. Ti měli průměrné skóre z českého jazyka 71,8 % a z matematiky 63,8 %. Nejhorší průměrné skóre měli uchazeči o nástavby, tj. 36,6 % z češtiny a 22,2 % z matematiky.

Související obsah

​Velmi podobných výsledků dosáhli uchazeči o víceletá gymnázia a střední odborné školy, ačkoliv žáci hlásící se na šestiletá gymnázia dopadli podstatně lépe v testu z matematiky, kde získali průměrné skóre 53,7 %.

Výsledky přijímacích zkoušek Zdroj: CERMAT

​Ukrajinské děti, které se hlásily na čtyřleté obory a nástavby, dosáhly u zkoušky z matematiky průměrného skóre 36,6 %. Na osmiletá gymnázia se jich hlásilo celkem 17 a jejich procentní skóre se pohybovalo od 12 do 92 %. Na šestiletá gymnázia se přihlásily pouze čtyři a jejich skóre bylo od 20 do 78 %.

Záludní orangutani

Krátce po přijímacích zkouškách žáci na sociálních sítích řešili, jaké otázky je nejvíc potrápily. Stěžovali si například na příliš dlouhé texty v testu z českého jazyka, a to zejména s ohledem na omezený čas, který měli na vypracování. Velmi často se opakovala stížnost na úryvek s orangutany z Planety opic od P. Boulla, na který navazovaly úlohy 18 až 23.

Text byl podle nich nejen dlouhý, ale také matoucí a nepřehledný. "Orangutani byli opravdu komplikovaní. Ne že by byl text extrémně dlouhý, ale byl strašně těžký na pochopení. Po jedné části jsem ho vůbec nepochopil," napsal Jakub ve facebookové skupině určené pro budoucí prváky.

Související obsah

​V testu z matematiky řadu žáků potrápil výpočet výšky rotačního válce. Na facebookové stránce Jednotné přijímací zkoušky se také někteří lidé pozastavili nad tím, že některé matematické otázky byly stejné v testu pro žáky pátých ročníků, hlásících se na osmiletá gymnázia, a sedmých ročníků, hlásících se na šestiletá gymnázia. "Přijde mi to nefér vůči páťákům," postěžovala si maminka jedné žačky.

Pokud byste si rádi vyzkoušeli, jak byste obstáli při přijímacích zkouškách, v galerii níže najdete didaktické testy z českého jazyka a matematiky pro čtyřleté obory a nástavby, které žáci psali v prvním kole. Na konci každého testu najdete správné odpovědi pro ověření.

Didaktické testy pro šestiletá a osmiletá gymnázia si můžete vyzkoušet na stránkách CERMATu zde.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a nástavby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz