Domácí

Tyto otázky zaskočily žáky u přijímaček. Zvládli byste je? ANKETA

Tyto otázky zaskočily žáky u přijímaček. Zvládli byste je? ANKETA
Žák ve škole - ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Tento týden vyplňují žáci devátých tříd testy k přijímacím zkouškám na čtyřleté obory. V úterý absolvovali první řádný termín, ve středu pak druhý. Co je v testech z matematiky a českého jazyka nejvíce zaskočilo, zjišťovala redakce TN.cz.

V úterý se konal první řádný termín přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol a učilišť. Žáci devátých tříd v testech od společnosti Cermat uplatňovali své dosud nabyté vědomosti.

Některým dětem ale přišly testy složité. Redakce TN.cz se na facebooku ptala přímo žáků, které úlohy jim dělaly největší problém. 

Odpovědi dětí na dotaz, které úlohy jim dělaly problémy Zdroj: Facebook.com

V matematice budoucí středoškoláky nejvíce potrápil příklad, ve kterém zjišťovali ceny dortíků. Dále jim dělala problémy geometrická úloha, kde měli vypočítat objem čtyřbokého hranolu, a složitá se jim zdála i slovní úloha s dětmi, které přidávaly mince do klobouku. Jednalo se úlohy číslo 6, 8 a 16.

Související obsah

​Poradili byste si? Kompletní zadání naleznete na stránkách Cermatu. Celý postup vysvětluje na svém youtubovém kanále učitel matematiky Marek Valášek z Prahy.

"Letošní první řádný termín rozhodně nebyl těžší než minulý rok. Špatně se to ale porovnává. Každému sedne něco jiného. Hodnotím zejména to, na kolik kroků se dá úloha vypočítat, co všechno je potřeba, aby si děti uvědomily," řekl k obtížnosti testu Valášek.

Jakkoliv je matematika strašákem nejednoho žáka, potrápit dokáže i rafinovaná otázka z českého jazyka. Jak se zdá, největší problém dělá dětem práce s textem. Nejvíce si totiž stěžují na úryvek z Boullovy Planety opic (úlohy č. 18–23).

Text jim připadal až moc dlouhý, a navíc složitý. Otázky prověřovaly, jak žáci rozumí textu, ke kterému je třeba se opakovaně vracet, což zabralo dost času. Své znalosti z češtiny můžete prověřit přímo v testu, který naleznete zde. 

Podle učitelů nebyl test nijak zvlášť záludný. "Jeden ze žáků si stěžoval na text o opicích. Test jsem procházela a nepřišlo mi, že by v něm byla otázka, která by nebyla přiměřená věku dětí," odpověděla na dotaz redakce TN.cz učitelka českého jazyka Radka Martínková ze ZŠ T. G. Masaryka v Poděbradech.

Oficiální řešení testů není zatím dostupné. Své výsledky zveřejňuje laická i odborná veřejnost na sociálních sítích.

V úterý začalo první kolo přijímacích zkoušek na střední školy. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz